۱۹ نفر از ۳۱ گروگان زابل آزاد شدند

Image caption دانش: سروصداهای رسانه‌ای و غوغا به پا کردن در شبکه‌های اجتماعی در برخی از مراحل به پروسه آزادسازی گروگان‌ها صدمه زد

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان تایید کرده که ۱۹ نفر از ۳۱ مسافری که دو و نیم ماه پیش در زابل گروگان گرفته شده بودند، آزاد شده‌اند.

آقای دانش در پیامی گفته است: "پس از روزها تحمل اسارت گروگان‌ها و نگرانی خانواده‌های آنان، اکنون خوش‌بختانه ۱۹ تن از ۳۱ نفر گروگان بر اثر تلاش‌های مستمر و موفقانه مقامات مسئول و نیروهای امنیتی کشور آزاد شده‌اند."

پیشتر ظفر شریف، ولسوال جاغوری ولایت غزنی به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که این ۱۹ نفر با وساطت ریش‌سفیدان آزاد شده و به مرکز این ولسوالی رسیده‌اند.

آقای شریف وضع سلامت افراد آزاد شده را خوب توصیف کرد، اما از اظهار نظر درباره چگونگی آزادی آن‌ها خودداری کرد.

او گفت که تلاش‌ها برای آزادی ۱۲ گروگان باقیمانده جریان دارد.

پسر یکی از افراد آزاد شده به بی‌بی‌سی گفته که از آزادی پدرش در جمع این ۱۹ نفر آگاه شده، اما تا زمانی که صدایش را نشنیده یا خودش را ندیده، نمی‌تواند باور کند که او واقعا آزاد شده است.

پسر یکی دیگر از گروگان‌ها با ناراحتی گفت که در گفتگوی تلفنی با یکی از ۱۹ نفر آزاد شده شنیده که پدرش در بین آنها نیست.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption شماری از خانواده‎های گروگانها و فعالان مدنی چند هفته در خیمه‌ای مرکز شهر کابل تحصن کردند

این ۳۱ نفر که عمدتا هزاره هستند، روز چهارم حوت/اسفند زمانی که از هرات به سوی کابل سفر می‌کردند، در ولایت زابل از سوی افراد مسلح به گروگان گرفته شدند.

سرور دانش، معاون رئیس جمهوری گروگان‌گیران را "تروریست" خوانده و افزوده که همه مقام‌های دولتی دست به کار شدند و زیر فشار افکار عمومی و اعتراض‌های مدنی، کار سختی انجام دادند.

او افزوده: "واقعیت این است که متاسفانه سروصداهای رسانه‌ای و غوغا به پا کردن در شبکه‌های اجتماعی در برخی از مراحل، به پروسه آزادسازی گروگان‌ها صدمه زد و این امر را به تاخیر انداخت. جلب توجه عمومی و ایجاد بلوا از اهداف اساسی تروریست‌ها است."

این گروگانگیری در رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و محافل مدنی بازتاب گسترده‌ای داشته و در چند هفته اخیر شماری از خانواده‌های این ۳۱ گروگان در خیمه‌ای در پارک زرنگار در مرکز شهر کابل به رسم اعتراض تحصن کردند.

معترضان دولت وحدت ملی را متهم به "سکوت" در برابر این گروگان گیری کردند و خواستار تلاش‌های بیشتر آن‌ها برای آزادی گروگان‌ها شدند.

Image caption معترضان متحصن پس از پخش خبر آزادی نوزده گروگان.