مجلس افغانستان "طرح امنیتی" تدوین می کند

حق نشر عکس MoD
Image caption یکی از نیروهای امنیتی افغانستان، عکس از آرشیو

مجلس نمایندگان افغانستان یک طرح امنیتی برای تامین امنیت در این کشور تدوین می‌کند.

وضعیت امنیتی موضوع مورد بحث نشست عمومی امروز مجلس نمایندگان افغانستان بود.

در نشست امروز معرفی نشدن وزیر دفاع، ادامه سرپرستی برخی والی ها، نبود سیاست خارجی روشن و پراکندگی در گفت‌وگوهای صلح از انتقادهای اعضای مجلس از حکومت بود.

اعضای مجلس از عدم هماهنگی میان نیروهای امنیتی، مجهز نبودن آنها، تولید مواد مخدر، عدم حمایت دولت از خیزش های مردمی و جدی نگرفتن ناامنی ها به عنوان مهمترین عوامل افزایش ناامنی در این کشور یاد کردند.

نمایندگان مجلس از ناامنی های اخیر در این کشور ابراز نگرانی کردند و تصمیم گرفتند که برای حل این مشکل، طرحی را تدوین کنند.

اعضای مجلس می‌گویند که حکومت فاقد یک برنامه روشن برای تامین امنیت و پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح است و این مساله باعث شده تا بخش‌های زیادی از کشور ناامن شود.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان در پایان نشست امروزی گفت که سه کمیسیون دفاعی، امنیت داخلی و روابط بین‌المللی با مشورت با مسئولین امنیتی طرح امنیتی را تدوین کنند.

او افزود که این طرح بعدا در نشست عمومی مجلس مطرح خواهد شد و پس از رای گیری برای عملی شدن به حکومت سپرده می‌شود.

در نشست امروز مجلس از موضوعاتی چون تعیین هر چه زودتر وزیر دفاع، ایجاد دادگاه خاص برای جرایم تروریستی، تدوین طرح سیاست خارجی و شفاف شدن مذاکرات صلح به عنوان راهکارهایی برای تامین امنیت کشور یاد شد.

ناامنی ها در این اواخر در ولایات مختلف افغانستان افزایش یافته است. کابل پایتخت این کشور در کمتر از دو هفته شاهد سه انفجار بوده و ناامنی ها از جنوب این کشور به ولایات شمالی رسیده است.

مقامات امنیتی افغان به تازگی گفته اند که اکنون ۲۱ عملیات نظامی در ۱۳ ولایت افغانستان هم‌زمان جریان دارد.