حمله مهاجمان انتحاری به پارلمان افغانستان پایان یافت

حق نشر عکس M.faiq
Image caption نقیب‌الله فایق عضو مجلس نمایندگان هنگام انفجار در تالار حضور داشت و از محل رویداد عکاسی کرده است. او می‌گوید که این عکس را چهاردقیقه بعد از انفجار گرفته

حمله مهاجمان مسلح به ساختمان پارلمان افغانستان پس از حدود سه ساعت پایان یافت.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان گفته که به هیچ یک از نمایندگان مجلس آسیبی نرسیده است.

او در صفحه توییتر خود نوشته که در این حمله هفت مهاجم مسلح سهم داشتند که همه آنها در درگیری با نیروهای امنیتی افغان، کشته شدند.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر سازمان ملل متحد در کابل منتشر شده، گفته شده است که یک زن و یک کودک در این حمله کشته شده‌اند.

از تعداد دقیق زخمی‌های این حمله تاکنون گزارشی منتشر نشده اما پیشتر محمد اسماعیل کاووسی، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان گفته بود که ۳۱ زخمی از جمله پنج زن و سه کودک به بیمارستان‌های نزیک محل انفجار، منتقل شده‌اند.

گزارش شده که ابتدا یک مهاجم انتحاری موتر/خودروی مملو از مواد انفجاری خود را در کنار ساختمان پارلمان افغانستان منفجر کرد و به دنبال آن تعدادی مهاجم شروع به تیراندازی کردند.

تلویزیون پارلمان تصاویری از تالار مجلس نمایندگان را نشان داد که پر از دود و خاک بود.

یکی از انفجارها زمانی رخ داد که رئیس مجلس نمایندگان مشغول سخنرانی در جلسه عمومی مجلس بود. به دنبال انفجار، صدای فریادها از تالار به گوش رسید و تصاویر زنده از تالار عمومی، نمایندگان مجلس را در حال خروج از تالار و سراسیمگی نشان می‌داد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای امنیتی در اطراف محوطه پارلمان افغانستان

گروه طالبان گفته که حمله به پارلمان افغانستان کار افراد این گروه بوده است. در پیام گروه طالبان که به رسانه‌ها فرستاده شده آمده که حمله هنگام معرفی نامزد وزارت دفاع صورت گرفت و تعدادی از مهاجمان وارد پارلمان شدند.

یکی از کارکنان دبیرخانه پارلمان افغانستان که در این انفجارها زخم سطحی برداشته به بی‌بی‌‎سی گفت که شدت انفجار باعث شده که خیلی از شیشه های ساختمان‌های درون محوطه پارلمان بشکند.

نقیب‌الله فایق، یک عضو مجلس نمایندگان به بی‌بی‌سی فارسی گفت که منتظر ورود معاون دوم ریاست جمهوری و نامزد وزارت دفاع بودند که ناگهان انفجاری قوی روی داد.

آقای فایق گفت که پس از انفجار اعضای مجلس هراسان به طرف خروجی های تالار عمومی شتافتند.

این عضو مجلس گفت که صدای شلیک جنگ افزار سبک و سنگین به دنبال انفجار ادامه یافت و نمایندگان مجلس برای نجات جان خود از محل فرار کردند.

او می‌گوید که به دلیل معرفی نامزد وزارت دفاع، امروز اکثریت اعضای مجلس در تالار عمومی حضور داشتند.

امنیت محوطه پارلمان افغانستان از صبح امروز تشدید شده بود و نیروهای محافظت معاونت دوم به محل رفته بودند. اعضای مجلس می‌گویند که پارلمان افغانستان از ماه‌ها پیش به این سو تهدیدهای امنیتی دریافت کرده بود و تدابیر امنیتی در اطراف پارلمان شدید بود.

وضعیت یکی از کودکان وخیم گزارش شده است.

دفتر معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفته که سرور دانش، معاون دوم با معصوم استانکزی، نامزد وزارت دفاع به پارلمان رفته بود که انفجار رخ داد و برنامه برهم خورد.

به آقای دانش در این رویداد آسیبی نرسیده است.

حق نشر عکس MP.Faiq
Image caption آقای فایق این عکس ها را با گوشی همراه خود گرفته است. او این عکس ها را به بی‌بی‌سی فارسی فرستاده
حق نشر عکس MP. Faiq
Image caption تالار مجلس نمایندگان لحظاتی پس از حمله تخلیه شد
حق نشر عکس MP.Faiq
Image caption به دلیل معرفی نامزد وزارت دفاع، اکثریت اعضای مجلس در تالار حضور داشتند
حق نشر عکس MP.Faiq

تالار جلسات عمومی مجلس نمایندگان تخلیه شده است.