اداره امنیت ملی افغانستان از تشکیل واحدهای ویژه مبارزه با داعش خبر داد

Image caption مقامهای امنیتی افغانستان گروه داعش را تهدیدی برای امنیت این کشور دانسته‌اند

اداره امنیت ملی افغانستان از تشکیل گروه ویژه‌ای برای مبارزه با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در این کشور خبر داده است.

حسیب صدیقی، سخنگوی این اداره به خبرنگاران گفت که تشکیلات جدید براساس استراتژی دولت افغانستان در راستای مبارزه با داعش ایجاد شده است.

به گفته او، این گروه ویژه متشکل از بخش‌های اطلاعاتی، تجزیه و تحلیل و واحدهای عملیاتی است.

سخنگوی امنیت ملی گفت این گروه ویژه از آغاز فعالیت گروه داعش در ولایت جنوبی هلمند فعالیتش را آغاز کرد که منجر به کشته شدن ملا عبدالرئوف خادم رهبر داعش در این ولایت شد.

آقای صدیقی افزود که در حال حاضر داعش در حال فعالیت در ولایت‌های ننگرهار در شرق و فراه در غرب افغانستان است و سازمان امنیت ملی عملیات خود را برای تضعیف آن به شدت ادامه می‌دهد.

به گفته او، به تازگی شش عضو داعش در ولسوالی اچین توسط واحدهای عملیاتی گروه ویژه مبارزه با داعش اداره امنیت ملی دستگیر شده است که یکی از آن‌ها از اعضای ارشد پیشین گروه طالبان بوده است.

سخنگوی اداره امنیت ملی همچنین گفت که دو روز پیش در ولسوالی گومل پکتیکا در پی عملیات واحدهای ویژه اداره امنیت ملی چهارده "تروریست خارجی" کشته شدند.

آقای صدیقی از گروه داعش به عنوان منبع تهدیدی برای امنیت افغانستان یاد کرد و گفت که سازمان امنیت ملی این کشور در سراسر کشور مشغول مبارزه است.

او گفت که تلاش‌های این سازمان امنیتی بر این امر متمرکز است که فعالیت‌های گروه داعش را در آغاز شکل‌گیری خنثی کند.

پیش از این مقام‌های ارشد امنیتی از جمله رحمت‌الله نبیل رئیس اداره امنیت ملی افغانستان نیز از گروه داعش به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی افغانستان یاد کرده است.

همچنین ژنرال کمپبل فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان اوایل جوزا/خرداد از تلاش داعش برای سربازگیری در افغانستان خبر داده بود.