والی جدید بامیان با وجود اعتراض مخالفان، کار خود را شروع کرد

Image caption آقای زهیر پس از آن که به کرسی ولایت تکیه زد، ابراز امیدواری کرد که اعتراض‌ها با گفتگو به پایان برسد

طاهر زهیر والی جدید بامیان در مرکز افغانستان، علی‌رغم اعتراض‌های مخالفانش، امروز به کارش آغاز کرد.

آقای زهیر در گفتگویی با بی‌بی‌سی ضمن آن که اعتراض را حق مدنی معترضان دانست، گفت که دولت مکلف به ارائه خدمات به مردم است و به خاطر اعتراض‌ها نمی‌شود کارهای حکومت را تعطیل کرد.

والی جدید بامیان در حالی که معترضان در مقابل دفترش علیه او شعار می‌دهند، ابراز امیدواری کرد که با پا در میانی اعضای شورای ولایتی، ریش‌سفیدان و روحانیان اعتراض‌ها به زودی به پایان برسد.

طاهر زهیر امروز (چهارشنبه، ۱۰ سرطان/تیر) از سوی عبدالمالک صدیقی معاون اداره ارگان‌های محلی به کارمندان ولایت بامیان به عنوان والی جدید این ولایت معرفی شد.

معترضان بیست و چهار روز پیش با حضور چهار نماینده بامیان در مجلس نمایندگان در خیمه‌ای متحصن و خواستار معرفی فرد دیگری به عنوان والی بامیان شدند.

چند روز پیش عبدالرحمان شهیدانی، یکی از این چهار نماینده مجلس دست از اعتراض برداشت و امروز در جلسه معارفه آقای زهیر شرکت کرد، اما محمد اکبری، جمال فکوری بهشتی و صفورا ایلخانی سه نماینده دیگر مجلس در کنار معترضان ماندند.

Image caption معترضان هشدار داده‌اند که اگر به خواست آن‌ها توجه نشود، به اعتراض خود ادامه می‌دهند

آقای فکوری بهشتی به بی‌بی‌سی گفت که دولت به اعتراض معترضان اعتنایی نکرد و "دیکتاتورمآبانه" آقای زهیر را به ولایت بامیان منصوب کرد.

این نماینده مجلس هشدار داد تا زمانی که دولت به خواست معترضان مبنی بر پایان کار آقای زهیر و معرفی "والی غیرحزبی" پاسخ مثبت نداده، آنها به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

آقای زهیر عضو حزب وحدت اسلامی به رهبری محمدکریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری در زمان ریاست جمهوری حامد کرزی است که در ولایات مرکزی از قدرت و نفوذ زیادی برخوردار است.

از نمایندگان معترض آقای اکبری رهبر حزب وحدت اسلامی ملی، خانم ایلخانی عضو حزب انسجام ملی به رهبری صادق مدبر و آقای فکوری بهشتی از مسئولان شورای اتفاق اسلامی هستند.

جایی که آقای زهیر به عنوان فرماندار آن معرفی شده، یکی از آرام‌ترین ولایت‌های افغانستان است. دغدغه اصلی مردم این ولایت فقر و توسعه نیافتگی است.