وزیر دفاع، اعضای دادگاه عالی و بانک مرکزی افغانستان به مجلس معرفی شدند

حق نشر عکس Naqibullah Faiq
Image caption قرار بود که هفته پیش آقای استانکزی به پارلمان معرفی شود که در آستانه ورود معاون دوم رئیس جمهوری مجلس هدف حمله انتحاری قرار گرفت

دولت وحدت ملی افغانستان بعد از ده ماه برای بار دوم موفق شد که وزیر دفاع و رئیس بانک مرکزی افغانستان را برای رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی کند.

دو عضو شورای دادگاه عالی نیز امروز به مجلس معرفی شدند. برای نخستین بار در تاریخ افغانستان یک زن هم برای عضویت در شورای عالی دادگاه معرفی شده است.

قبل از این ژنرال شیرمحمد کریمی به عنوان وزیر دفاع به مجلس معرفی شده بود که نتوانست رای تایید بگیرد. خلیل صدیق چند ماه‌ پیش هم نامزد ریاست بانک مرکزی شده بود ولی به دلیل داشتن تابعیت دوگانه از سوی مجلس نمایندگان رای تایید نگرفت.

حق نشر عکس
Image caption معصوم استانکزی نامزد وزارت دفاع

در مراسم امروز سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان محمد معصوم استانکزی را به عنوان وزیر دفاع، سید یوسف حلیم و انیسه رسولی را به عنوان اعضای شورای عالی دادگاه عالی و خلیل صدیق را بار دیگر به عنوان نامزد رئیس بانک مرکزی افغانستان معرفی کرد.

آقای دانش در این مراسم گفت که تاکنون ۲۶ والی معرفی شده و از نهادهای عمده دولتی تنها دادستان کل تاکنون به مجلس معرفی نشده است.

او گفت که در این ایام مردم و دولت در شرایط سخت و دشوار به سر می‌برند و دشمن تصمیم گرفته که بر این سرزمین آتش ببارد.

به گفته آقای دانش "آنان با حملات تروریستی بر مقامات، پیشروی موقت بر برخی محل‌ها و ولسوالی‌ها و راه گیری می‌خواهند قدرت خود را به نمایش بگذارند، ولی مردم و دولت افغانستان هرگز اجازه نخواهند داد که تروریستان بین المللی به نام القاعده، داعش و طالب بر این سر زمین حاکم شوند."

حق نشر عکس tolo
Image caption انیسه رسولی نامزد عضویت دادگاه عالی

او گفت که "در چنین شرایط مردم افغانستان به تحکیم صفوف سیاسی داخلی و یکپارچگی نیاز دارند و نباید به هیچ کس اجازه داده شود که تفرقه اندازد و یا روحیه یاس و ناامیدی در جامعه حاکم شود. همدلی در داخل دولت و در میان قوه سه گانه کشور یک ضرورت اجتناب نا‌پذیر و مسئولیت سنگین ملی است."

معصوم استانکزی

محمد معصوم استانکزی، ۵۷ ساله و از ولایت لوگر افغانستان است. آقای استانکزی لیسانس خود را در رشته مخابرات از دانشگاه نظامی افغانستان و سند کارشناسی را از دانشگاه کمبریج بریتانیا بدست آورده.

آقای استانکزی از سال ۱۳۶۲ الی ۱۳۶۵ به عنوان استاد افسران افغان کار کرده و علاوه بر آن وزیر مخابرات افغانستان در دوره حکومت انتقالی بوده است.

حق نشر عکس paj
Image caption خلیل الله صدیق نامزد ریاست بانک مرکزی افغانستان

او یکی از مسئولین اصلی برنامه خلع سلاح در افغانستان بود و در سالهای اخیر نیز به عنوان رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان کار کرده است.

آقای استانکزی همراه با فردی که خود را نماینده گروه طالبان معرفی کرده بود به دیدار برهان الدین ربانی رهبر حزب جمعیت و رئیس شورای صلح افغانستان رفت که انفجار بمب کارگذاری شده در دستار این فرد باعث مرگ آقای ربانی شد.

سید یوسف حلیم

سید یوسف حلیم ۵۶ سال دارد و متولد ولایت ننگرهار در شرق افغانستان است. او در سال ۱۳۵۹ لیسانس خود را در رشته حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل گرفته و کارشناسی ارشدش را از دانشگاه آزاد اسلامی ایران واحد افغانستان بدست آورده.

او به عنوان رئیس عمومی نهاد امور قانونگذاری و تحقیقات علمی حقوقی وزارت عدلیه/ دادگستری برای ۸ سال کار کرده و علاوه بر آن از ۱۳۸۹ الی ۱۳۹۰ معاون اداری وزارت عدلیه بوده و از سال ۱۳۹۰ تاکنون نیز به عنون معاون مسلکی/ فنی وزارت عدلیه فعالیت داشته است.

او به زبان پشتو، فارسی و انگلیسی صحبت می‌کند.

انیسه رسولی

حق نشر عکس MoJ
Image caption سید یوسف حلیم نامزد عضویت دادگاه عالی افغانستان

خانم انیسه رسولی اولین عضو زن دادگاه عالی افغانستان در تاریخ این کشور است. او ۴۸ سال سن دارد و متولد ولایت پروان در شمال کابل است. مدرسه را در شهر کابل خوانده و در سال ۱۳۶۶ لیسانس خود را از دانشگاه کابل گرفته و در سال ۱۳۹۳ نیز از دانشگاه آزاد اسلامی ایران مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته جرم شناسی دریافت کرده است.

او در بخش‌های مختلف دادگاه عالی افغانستان کار کرده و علاوه بر آن قاضی محکمه امنیت عامه و کودکان کابل بوده است. علاوه بر آن خانم رسولی رئیس انجمن قضات زن افغانستان نیز بوده است.

خلیل‌الله صدیق

خلیل الله صدیق حدود ۶۶ سال دارد. او مدرک لیسانس خود را از دانشگاه کابل در رشته اقتصاد کلان گرفته است. بعد ازآن او در بخش‌های مختلف بانک مرکزی افغانستان کار کرده است. یکی از تجارب مهم آقای صدیق مدیریت عامل بانک خصوصی بین المللی افغان است.