روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه۱۵ سرطان

حق نشر عکس daily afghanistan
Image caption تیتر و عکس اول روزنامه اطلاعات روز افغانستان

کشته شدن ۲۲ سرباز پلیس محلی افغانستان در ولسوالی جلریز در ۶۰ کیلومتری کابل که یک شبانه روز در محاصره نیروهای مخالف دولت افغانستان گیر کرده بودند، ولی به آنان مهمات نرسید و نیروهای کمکی نیز برای حمایتشان اعزام نشد. بیشتر سر مقاله و مطالب تحلیلی روزنامه‌های امروز کابل را به خود اختصاص داده است.

روزنامه اطلاعات روز با اشاره به گماشته شدن هیات حقیقت یاب توسط رئیس جمهوری افغانستان برای مشخص شدن واقعیت این حادثه پرسیده است که حالا سوال اساسی این است که حکومت با نتایج این تحقیقات چه خواهد کرد و آیا آنچه حقیقت بود را هیات حقیقت‌یاب پیدا خواهد توانست؟

سرمقاله‌نویس افزوده که بعید است که هیات آنچه را که حقیقت بود گزارش دهد چرا که "در میان هیات افرادی مانند والی میدان وردک، علمای دین و بزرگان محلی انتخاب شده که خود والی در این حادثه متهم به همکاری با گروه طالبان است. حضور آنان در ترکیب هیات باعث خواهد شد که گزارش یک جانبه بازتاب داده شود."

سرمقاله‌نویس اطلاعات روز افزوده است: "بسیاری کسانی که بخشی از قضیه حادثه میدان وردک بودند، دیگر زنده نیستند. سربازانی که در جنگ شهید شدند، اگر زنده می‌ماند برای درک حقیقت و فهم حقیقت کمک می‌کردند."

نویسنده افزوده که از این رو، پیدا کردن حقیقت با این افراد یک کار دشواری است و اگر احیانا حقیقت پیدا شود، "ما نه تنها که برای حق کاری کرده نمی‌توانیم، بلکه تحمل شنیدن حقیقت را هم نخواهیم داشت. پس این هیات بازی، کار بیهوده برای فریب مردم و افکار عمومی است نه برای درک حقیقت و تطبیق عدالت."

روزنامه ۸صبح نیز نوشته است که رویداد جلریز نیاز به حقیقت‌یابی دارد. سربازانی که از این‌ رویداد زنده بیرون شده‌اند، می‌گویند که واحد پلیس نظم عامه که در ساحه مستقر بود، به حمایت پاسگاه‌های پلیس‌های محلی نیامد.

حق نشر عکس 8am
Image caption تیتر و عکس اول روزنامه هشت صبح

هشت صبح نوشته: "درخواست‌های مکرر سربازان پلیس محلی جلریز برای فرستادن نیروی تقویتی هم بی‌جواب ماند. هیچ مقامی در وزارت داخله و دیگر وزارت‌خانه‌های قوای مسلح حاضر نیست در این مورد توضیح بدهد که چرا؟"

این روزنامه افزوده است که وزارت داخله(کشور) باید روایت سربازان بازمانده از رویداد جلریز را بشنود، به رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی هم لازم است تا روایت این سربازان را بشنوند و بعد آن را با روایت فرمانده پلیس نظم عامه که در منطقه مستقر است، مقایسه کنند.

نویسنده ۸صبح افزوده که باید افکار عمومی بداند که حقیقت چیست.

دیروز اعلام شد که رئیس‌جمهوری یک کمیته حقیقت‌یاب را موظف کرده تا رویداد جلریز را بررسی کند. به اعتقاد سرمقاله‌نویس هشت صبح "حقیقت‌یابی در مورد رویداد جلریز یک نیاز است، اما کمیته‌های حقیقت‌یاب در گذشته هم تشکیل شده است، ولی افکار عمومی در مورد نتایج کار این کمیسیون‌ها بی‌اطلاع است."

نویسنده هشدار داده که رویدادهایی نظیر رویداد جلریز "نوعی بی‌اعتمادی‌های سیاسی و قومی خلق می‌کند اما رسانه‌ای‌سازی نتایجی که کمیته حقیقت‌یاب به آن می‌رسد سبب می‌شود که این بی‌اعتمادی‌ها به حد‌اقل برسد. شخص رئیس‌جمهور، رئیس اجرایی، وزیر داخله و رئیس بخش جنگ ارتش باید در مورد رویداد جلریز به مردم معلومات دهند."

روزنامه ۸صبح در بخشی دیگر مصاحبه‌ای انجام داده با دو سربازی که از حادثه جلریز جان سالم به در برده‌اند. به نوشته این روزنامه آنان "قصه‌های ناامیدکننده‌ای از بی‌توجهی مقام‌های مسئول به نیروهای امنیتی به‌ویژه سربازانی که در پاسگاه‌های امنیتی مستقر بودند، حکایت می‌کنند."

در ادامه این گفتگو که با علی ربیعی و ابراهیم رضایی دو سرباز زنده مانده این جنگ انجام شده، این سربازان گفته‌اند که "ساعت‌ها بدون سلاح و مهمات کافی و هم‌چنین آب و غذا در این فصل گرم تابستان در سنگرهای خود مقاومت کردند."

حق نشر عکس daily afghanistan
Image caption کارتون روز روزنامه افغانستان

این دو سرباز گفته‌اند که "زخمی ما از ساعت چهار بعد از ظهر تا دوازده شب پیش روی ما شتلک(دست‌وپا) می‌زد، برای ما کمکی نرسید؛ زخمی ما از ساعت دوازده ظهر تا ساعت سه شب زنده بود، اما برای ما کسی کمک نکرد."

علی ربیعی گفته که روز پنجشنبه گذشته نزدیک به ۱۵۰۰ نفر از افراد گروه طالبان بر پاسگاه‌های پلیس محلی حمله کردند و حدود ۳۵ تن از سربازان پلیس محلی به قتل رسیدند. او می‌‌گوید که تلفات سربازان پلیس محلی به‌دلیل نبود سلاح و مهمات بالا رفت و مقام‌های مسئول نیز در این رابطه هیچ توجهی نکردند.

به نوشته ۸صبح این دو سرباز، زمانی‌که آنان از صحنه درگیری نجات یافته و به مقر پلیس نظم عامه منتقل شدند، با برخوردهای زشت مسئولان پلیس نظم عامه مواجه شدند. علی ربیعی می‌گوید که آنان "یک شبانه‌روز در داخل یک اتاق بودند و برای‌شان حتی یک لیوان آب و یک وعده غذا هم ندادند."

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان مدعی شده که در حادثه جلریز نیز عصبیت‌های قومی بسیار برجسته و خشن به نمایش درآمد.

به نوشته این روزنامه "در این قضیه نه تنها گروه طالبان و هراس‌افگنان که نیروهای امنیتی مربوط به سایر اقوام در منطقه و حتی مردم عادی آن ساحه به گونه‌ای در خلق این جنایت ضد بشری نقش ایفا کردند."

این نویسنده افزوده است که در طی چهارده سال گذشته صدها تن از نیروهای امنیتی مربوط به قوم هزاره در جای جای این وطن برای دفاع از سرزمین و مردم خود کشته شده‌اند، اما "هزاره‌ها و حتی خانواده‌های آنها بسیار با افتخار و سربلندی از جانفشانی های سربازان شان تجلیل کرده‌اند و هیچ علامت سوالی را متوجه حکومت نکرده‌اند."

نویسنده افزوده که حادثه جلریز و گروگانگیری‌های زابل و غزنی دارای ویژگی‌هایی است که "ماهیت پلید و خطرناک یک توطئه شوم و نفاق‌افگنانه را بر ملا می‌سازد."

روزنامه دولتی اصلاح نیز با این تیتر سرمقاله‌اش را آغاز کرده که "نگذاریم دشمن به اهداف خود نایل گردد."

به نظر نویسنده، حادثه جلریز صرف یک رویداد امنیتی نیست، به ویژه وقتی دیده می‌شود که دشمن به اجساد نیروهای امنیتی بی‌احترامی روا می‌دارند، هیج توجیهی نمی‌تواند شود مگر اینکه بگوییم که دشمن عمدا درصدد تفرقه آفرینی و شکست اعتماد میان مردم افغانستان است.

حق نشر عکس daily afghanistan
Image caption تیتر و عکس اول روزنامه افغانستان

نویسنده تاکید کرده که باید درباره این حادثه به صورت درست تحقیق شود تا مشخص گردد که چه کسانی در انجام وظیفه خویش کوتاهی کرده و کاری که می‌توانست انجام دهند از سر غفلت در انجام وظیفه انجام نداده است.

سرمقاله نویس اصلاح افزوده که دشمن با این کار در نظر داشته که وحدت ملی مردم افغانستان را هدف قرار دهد و این نکته ایجاب می‌نماید که هوشیاری خود را حفظ کنیم.

روزنامه دولتی انیس نیز نوشته است که از هر زاویه که به حادثه جلریز نظر اندازیم، این حادثه برای مردم افغانستان غیر قابل تحمل است. باید عواملی را که منجر به وقوع این رویداد تراژیدی شده به صورت جدی بررسی و شناسایی شود.

نویسنده روزنامه این حادثه را هشداری به نیروهای امنیتی افغانستان خوانده و افزوده است که "نیروهای مخالف در این اواخر حملات گسترده را انجام داده که باعث تلفات نیروهای امنیتی افغان شده است ولی کمتر دیده شده که نیروهای امنیتی به اسارت دشمن درآیند و به شکل فجیع و بی رحمانه به شهادت برسد."