غنی: مبارزه با تروریسم و مواد مخدر نیازمند همکاری منطقه‌ای است

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی با هیاتی بلندرتبه از مقام‌های دولتی و امنیتی به روسیه رفته است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که برای شرکت در پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای به روسیه رفته، گفته است که تروریسم و مواد مخدر تهدیدی مشترک برای همه کشورهای منطقه است و مبارزه با آن نیازمند همکاری منطقه‌ای است.

آقای غنی که روز جمعه ۱۹ سرطان (تیر) در این نشست صحبت می‌کرد، گفت: "از کشورهای شما تعداد زیادی تروریست به افغانستان می‌آیند و از قلمرو ما علیه شما استفاده می‌کنند و ما به نمایندگی از شما با آنها می‌جنگیم."

رئیس جمهوری افغانستان از آسیای مرکزی، چین، پاکستان، روسیه، عربستان سعودی و خاور میانه به عنوان مناطقی نام برد که به گفته او "تروریستان" از آنجا به افغانستان می‌آیند.

آقای غنی همچنین گفت مبارزه مشترک به معنی "همکاری اطلاعاتی، اقدامات و تدابیر مشترک و نظارت است تا مشخص شود تروریستان چه کسانی هستند، از کجا می‌آیند و چه کسانی از آنها حمایت می‌کنند."

سران کشورهای عضو پیمان شانگهای در نشست امسال خود در مورد وضعیت امنیتی افغانستان پس از خروج نیروهای بین المللی از این کشور گفت‌وگو کردند.

این کشورها توافق کردند که با هدف ایجاد "منطقه‌ای عاری از تروریسم، از تلاش‌های دولت افغانستان" در این زمینه حمایت کنند.

امروز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که میزبان این نشست بود نیز در مورد "رسیدن" گروه موسوم به دولت اسلامی به افغانستان هشدار داد و گفت که یک دهه حضور نیروهای خارجی در این کشور تاثیر چشم‌گیری بر وضعیت امنیتی نگذاشته است.

حق نشر عکس ARG
Image caption ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در نشست امروز از "رسیدن" داعش به افغانستان ابراز نگرانی کرد

مقام‌های افغانستان حضور نیروهای وفادار به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در مناطقی از این کشور تایید کرده‌اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این نشست گفت که "در این اواخر ما دو نفر از رهبران مهم داعش و طالبان پاکستانی را از بین بردیم."

اشاره آقای غنی به گل زمان، که از او به عنوان "فرد شماره دو این گروه در ولایت خراسان داعش" نام برده شده و شاهد الله شاهد، سخنگوی سابق تحریک طالبان پاکستان است که در ماه‌های گذشته به گروه داعش اعلام وفاداری کرده بود.

دو تصویر از افغانستان

رئیس جمهوری افغانستان در این نشست گفت: "از افغانستان دو تصویر به نمایش گذاشته می‌شود، یکی تروریزم، مواد مخدر و بی‌ثباتی و دیگر تصویر ملتی که با وجود جنگ اعلام ناشده و مصائب آن، به انتخابات باور دارد و ۳۷ درصد رای‌دهندگانش را زنان تشکیل می‌دهند و برای توسعه اقتصادی منطقه، فرصت‌های بالقوه زیادی فراهم می‌کند."

آقای غنی گفت که تمرکز بحث‌ها در نشست پیمان شانگهای روی تصویر اول افغانستان است اما او در این نشست به نمایندگی از تصویر دوم کشورش صحبت می‌کند.

او تاکید کرد که مسئولیت پدیده مواد مخدر تنها بر دوش افغانستان نیست بلکه تمام افراد و گروه‌هایی که در تولید، قاچاق، فروش و مصرف مواد مخدر دست دارند، در این زمینه "به صورت یکسان" مسئولند.

آقای غنی در حاشیه اجلاس شانگهای، دیدارهایی جداگانه نیز با رهبران روسیه، ایران، چین و هند داشت.

.