امنیت ملی افغانستان: حافظ سعید از رهبران 'داعش' کشته شد

عمدتاً مناطقی جنوبی و شرقی افغانستان محل نفوذ گروه دولت اسلامی است

منبع تصویر،

توضیح تصویر،

عمدتاً مناطقی جنوبی و شرقی افغانستان محل نفوذ گروه دولت اسلامی است

سازمان امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که حافظ سعید یکی از رهبران ارشد گروه موسوم دولت اسلامی معروف به داعش در حمله هوایی در شرق افغانستان کشته شده است.

این سازمان در اعلامیه‌ای نوشته که حافظ سعید دیشب در منطقه "تخت" ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به همراه ۲۹ عضو گروه دولت اسلامی کشته شدند.

براساس این اعلامیه، اداره امنیت ملی اطلاعاتی را در مورد همایش اعضای گروه دولت اسلامی در این منطقه با نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان در میان گذاشت و این نیروها حافظ سعید و افراد تحت امر او را هدف حمله هوایی قرار دادند.

این در حالی است که مقام‌های دولت افغانستان دو روز پیش نیز از کشته شدن شاهدالله شاهد دیگر عضو ارشد گروه دولت اسلامی در ولایت ننگرهار خبر داده بود.

اما یک عضو گروه موسوم به دولت اسلامی با گزارشگر بی‌بی‌سی در پاکستان تماس گرفته و خبر کشته شدن حافظ سعید را رد کرده اما تایید کرده که شاهدالله شاهد در این حملات کشته شده است.

هم آقای سعید و هم آقای شاهد پیش از پیوستن به داعش از رهبران طالبان پاکستانی بودند.

ولایت ننگرهار یکی از مناطقی است که گروه دولت اسلامی در آن در چند هفته اخیر رو به گسترش بوده است.

اخیرا از درگیری‌های خونینی بین گروه طالبان و گروه دولت اسلامی در این ولایت گزارش‌هایی پخش شد.

دولت اسلامی کشورهای افغانستان و پاکستان را "ولایت خراسان" می‌نامد و بیشتر رهبران شاخه ولایت خراسان این گروه در شرق افغانستان و همچنین مناطق قبایلی پاکستان مشغول نبرد اند.

پیش از این سازمان امنیت ملی افغانستان از تشکیل واحدهای ویژه‌ای را برای مبارزه با گروه دولت اسلامی خبر داده است.