خشونت‌ها در افغانستان ۱۴ کشته به جا گذاشت

حق نشر عکس f

برخورد یک خودرو مسافربری فلانکوچ (ون) با مین کنار جاده‌ای در ولایت کاپیسا در شمال کابل، جان ۹ غیر نظامی را گرفت.

عبدالکریم فایق، فرمانده پلیس این ولایت به بی‌بی‌سی گفت که در این حادثه که ساعت ۵ صبح روز یکشنبه ۲۱ سرطان (تیر) اتفاق افتاد، ۶ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

او گفت این خودرو به طرف ولسوالی السای ولایت کاپیسا در حرکت بود و غیرنظامیان کشته شده نیز بیشتر ساکنان مناطقی بودند که دولت کنترل لازم را در آنجا ندارد.

از سوی دیگر در درگیری میان نیروهای امنیتی و مهاجمان مسلح در ولسوالی ده چوپان ولایت زابل در جنوب افغانستان دو سرباز پلیس و دو نیروی ارتش این کشور کشته شدند.

فواد احمد عسکری، سخنگوی پلیس زابل به بی‌بی‌سی گفت که این درگیری از روز شنبه در ولسوالی ده چوپان این ولایت آغاز شده بود و امروز پایان یافت.

آقای عسکری همچنین از کشته شدن ۱۶ مخالف مسلح دولت افغانستان در این درگیری خبر داد.

او گفت که نیروهای اطلاعاتی افغانستان از قبل گزارش‌هایی درباره این حمله دریافت کرده و اقدامات لازم را از قبل انجام داده بودند.

گروه طالبان مدعی شده که در این حمله به نیروهای دولتی افغانستان تلفات سنگینی وارد شده‌ است.

در خبری دیگر حمله نیروهای گروه طالبان بر ولسوالی مرزی درقد ولایت تخار در شمال افغانستان سبب کشته شدنیک فرمانده پلیس محلی شده است.

سنت الله تیمور، سخنگوی ولایت تخار به بی‌بی‌سی گفت این حمله از بامداد روزگذشته آغاز شد و تا شام دیروز ادامه داشت که در نتیجه آن دستکم ۶ مخالف مسلح دولت نیز کشته شدند.

به گفته مقام‌های محلی در حال حاضر نیروهای کمکی به محل اعزام شده‌اند اما اطلاعات آنها نشان می‌دهد که افراد گروه طالبان قصد حمله مجدد به ولسوالی مرزی درقد را دارند.

ولسوالی درقد در مرز افغانستان و تاجیکستان قرار دارد و بارها شاهد تهاجم نیروهای مخالف دولت بوده‌ است.