داماد حکمتیار و هفده نفر دیگر مشاور اشرف غنی شدند

آقای غنی قبلا هم چند مشاور داشت
توضیح تصویر،

آقای غنی قبلا هم چند مشاور داشت

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ۱۸ مشاور جدید برای خود تعیین کرده که نام همایون جریر، داماد گلبدین حکمتیار و از اعضای ارشد حزب اسلامی هم در میان آنها دیده می‌شود.

آقای جریر در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفت رئیس جمهوری در حکمی او و شماری دیگر را به عنوان مشاور خود تعیین کرده، اما تا حال در مورد رد یا قبول این انتصاب تصمیم نگرفته است.

داماد حکمتیار که در حال حاضر در کابل به سر می‌برد، گفت که هدفش از آمدن به کابل تلاش در راستای تامین صلح و امنیت در کشور است و چنین صلحی در گفت‌و‌گوی بین افغان‌ها قابل تحقق است.

او گفت که از سال‌ها پیش تلاش کرده که گفت‌و‌گوها بین دولت و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار "با شرایط معقول و دو طرف پسند" آغاز شود.

این عضو ارشد حزب اسلامی تاکید کرد که هرچند هنوز هم عضو حزب اسلامی است و به رهبر آن به عنوان یک "شخصیت تاریخی" احترام قایل است، ولی از نظر تشکیلاتی با آقای حکمتیار کار نمی‌کند و از او دستور هم نمی‌گیرد.

در حکمی که از سوی آقای غنی اخیرا برای انتصاب مشاوران جدیدش صادر شده، نام‌های محمدعلی جاوید، وزیر پیشین حمل و نقل، فضل کریم ایماق، شهردار پیشین کابل، علم کوچی، نماینده پیشین مجلس و نبی مصداق، خبرنگار سابق بخش پشتوی بی‌بی‌سی هم دیده می‌شوند.

بیشتر این مشاوران رئیس جمهوری را در امور اجتماعی، اقوام و قبائل و حل منازعات اجتماعی مشورت خواهند داد و بقیه آن‌ها در مسایل حکومت‌داری، علمی، رسانه‌ای و دینی.

فهرست مشاوران رئیس جمهوری نشان می‌دهد که در کشوری چندقومی مسائل مربوط به اقوام، قبائل و منازعات اجتماعی تا چه حدی اهمیت دارد.

_____________________________________________________

چرا همایون جریر؟

توضیح تصویر،

همایون جریر شانس بیشتری برای تامین رابطه بین ارگ و حکمتیار را دارد

ایوب آروین، بی‎بی‌سی

همایون جریر، اهل ولایت پنجشیر، در سال‌های جنگ با ارتش شوروی سابق علاوه بر داشتن نسبت خانوادگی با حکمتیار، از افراد رده بالای حزب اسلامی شمرده می‌شد.

در زمان حاکمیت طالبان که آقای حکمتیار در ایران به سر می‌برد، آقای جریر رهبری مجموعه‌ای موسوم به "گروه قبرس" را به عهده داشت و در دسامبر ۲۰۰۱ از سوی این گروه در جلسه بن آلمان شرکت کرد.

هرچند آقای جریر از امضاکنندگان توافقنامه بن بود که براساس آن دولت موقت به ریاست حامد کرزی تشکیل شد، اما در این دولت و دولت‌های بعدی او سمتی نداشت.

او در انتخابات پارلمانی ۱۳۸۴ در حوزه کابل شرکت کرد، اما رای نیاورد. پس از آن که در عقرب/آبان ۱۳۸۹ در کنفرانس مالدیو با شرکت نمایندگان گروه‌های مختلف افغانی حضور نیروهای بین‌المللی را مانع تحقق صلح در کشور دانست، از سوی دولت حامد کرزی ممنوع‌الورود شد.

حالا با انتصاب آقای جریر به عنوان مشاور رئیس جمهوری، ممکن است که دوره جدیدی در زندگی سیاسی او و روابط دولت با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار شروع شده باشد.

هرچند شمار زیادی از رهبران و شاخه‌های انشعابی حزب اسلامی از سال‌ها پیش در کابل حضور دارند، اما همایون جریر بیش از همه توانایی تامین ارتباط بین دولت و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را دارد.

آقای جریر پس از آن که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ از اشرف غنی حمایت کرد، روابطش با تیم تحول و تداوم بسیار نزدیک شد. احتمالا او شانس بیشتری برای تامین رابطه بین ارگ و حکمتیار را خواهد داشت.