معاون عبدالله عبدالله: مردم برای دفاع از خود آماده باشند

Image caption آقای محقق گفته است که نوک حمله نیروهای مخالف دولت اکنون متوجه مردم هزاره و شیعه این کشور شده است

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان با اشاره به نا امنی‌های اخیر در افغانستان از جامعه هزاره و شیعه این کشور خواسته است که برای دفاع از خود آماده باشند.

آقای محقق که به مناسبت عید فطر امروز (۲۷ سرطان/ تیر) در غرب کابل برای هوادارانش صحبت می‌کرد، گفت:" مردم نه ورخطا (نگران) و مایوس شوند و نه بی‌خبر باشند، بلکه برای هر شرایط آماده باشند. از مساجد گرفته تا سنگرها و مناطقی که با دشمن مرز دارید، بیداری خود را حفظ کنید و در کنار نیروهای امنیتی از خاک خود دفاع کنید."

آقای محقق خطاب به مردم گفت تحولات ماه‌های اخیر نشان داده که "نوک پیکان دشمن" طرف آنها شده و باید "حوصله‌مند و قوی" باشند و بعد از شکست نیز "جزع و فزع راه نیندازند که دشمن شاد می‌شود".

او مدعی شد که در زمان آغاز خلع سلاح عمومی در افغانستان، به مردم گفته بود که دست از سلاح بکشید و سلاح را به حکومت تحویل دهید و "اگر سلاح تان شخصی است، به هفتاد لایه نمد بپیچانید و برای نسل‌های آینده خود به یادگار بمانید".

او گفت:"شماری به رمز پی‌بردند و بعضی دیگر نه."

Image caption ژنرال دوستم معاون اول آقای غنی نیز برای مقابله با شورشیان به شمال افغانستان رفته است

برنامه خلع سلاح عمومی در افغانستان در پی سقوط رژیم طالبان تحت نام‌های "دی‌دی‌آر" و "دایاگ" انجام شد.

آقای محقق با اشاره به اینکه در مناطق مرکزی افغانستان واحدهای قدرتمند نیروهای امنیتی مستقر نیست، گفت که از حکومت افغانستان خواستار استقرار یک واحد ارتش ملی در مناطق مرکزی افغانستان شده است.

افزایش ناامنی‌ها در افغانستان بخصوص در ولایت‌های شمالی باعث شد که ژنرال دوستم معاون اول رئیس جمهوری و عطا محمد نور سرپرست مقتدر ولایت بلخ و رئیس شورای اجرایی حزب جمعیت اعلام کنند که نیروهای آنها برای مبارزه با طالبان و داعش در شمال "اتحاد" می‌کنند.

آقای نور دیروز در مزار شریف اعلام کرد که نیروهای او با نیروهای ژنرال دوستم و محمد محقق آماده‌اند تا "شورشیان را در مناطق شمال افغانستان نابود کنند."

ژنرال دوستم نیز اخیرا از ترکیه به کابل بازگشت و اواخر هفته گذشته نیز به زادگاهش ولایت جوزجان در شمال افغانستان رفت. به نوشته افراد نزدیک به او، هدفش پاکسازی نیروهای مخالف دولت از ولایت‌های شمالی بخصوص ولایت فاریاب است که در ما‌ه‌های اخیر شاهد درگیری خونین بوده است.

روز گذشته اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نسبت به پخش پیام عیدی ملا عمر، رهبر گروه طالبان ابراز "امتنان" کرد.

آقای غنی در سخنان کوتاهی پس از نماز عید فطر گفت که پیام عیدی خودش "پیام صلح و ختم خونریزی" است که به گفته او، ملت آن را می‌خواهد.

Image caption سرپرست ولایت بلخ نیز از اتحادش با ژنرال دوستم و محمد محقق برای مبارزه با شورشیان در شمال خبر داده است