دور دوم‌ گفت‌وگوهای رسمی دولت افغانستان با طالبان 'احتمالا' در چین برگزار می‌شود

حق نشر عکس Getty

یک عضو شورای عالی صلح افغانستان به آسوشیتد پرس گفته است که دور دوم مذاکرات رسمی نمایندگان دولت افغانستان با گروه طالبان در ۳۰ یا ۳۱ جولای (ژوئیه) برگزار خواهد شد.

محمد اسماعیل قاسمیار گفته است که "به احتمال زیاد" چین میزبان این دور از گفت‌وگوها خواهد بود و این کشور به همراه آمریکا به عنوان ناظر در این گفت‌وگوها حضور خواهند داشت.

به گفته آقای قاسمیار هر دو طرف در حال حاضر روی فهرست اشتراک‌کنندگان کار می‌کنند که باید تا چند روز دیگر نهایی شود.

با این حال عبدالحکیم مجاهد، معاون شورای عالی صلح افغانستان به آسوشیتدپرس گفته که محل برگزاری این گفت‌وگوها تا به حال نهایی نشده و افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین در حال رایزنی در این باره هستند.

دور نخست گفت‌وگوهای رسمی دولت افغانستان با گروه طالبان در آغاز ماه جولای در پاکستان برگزار شده بود.

آقای قاسمیار گفته که دولت افغانستان در دور بعدی گفت‌وگوها خواستار آتش‌بس موقت خواهد شد.

این عضو شورای عالی صلح افغانستان گفته است: "ما می‌خواهیم با پیشنهاد آتش‌بس موقت، میزان فرمانبرداری نیروهای طالبان از رهبری آنها را در جبهه‌های جنگ بسنجیم."

خشونت‌ها در چند ماه گذشته در افغانستان شدت گرفته است و دولت افغانستان در چندین جبهه در شمال این کشور با گروه طالبان درگیر بوده است.

ظفر هاشمی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان زمان و مکان دور دوم گفت‌وگو‌های رسمی صلح را تایید نکرده اما گفته است که رئیس جمهوری می‌خواهد بخش‌های مختلف جامعه افغانستان به ویژه زنان در دور بعدی گفت‌وگو‌ها حضور داشته باشند.

شهزاده شاهد، سخنگوی شورای عالی صلح گفته است که حد اقل یک زن عضو هیات مذاکره‌کننده خواهد بود.

روز چهارشنبه ۳۱ سرطان (تیر) باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در صحبت ویدئویی با رهبران حکومت وحدت ملی از تلاش‌های صلح این حکومت با گروه طالبان استقبال کرد.

بیشتر بخوانید

+ مهر تایید ملا عمر بر گفت‌وگوهای صلح افغانستان؟

+ بیم و اطمینان افغان‌ها دور میز صلح پاکستان