مقامات امنیتی افغانستان: نیروهای امنیتی در بدخشان در محاصره نیستند

 از بهار سال جاری تاکنون نیروهای امنیتی افغان در جبهات مختلف این کشور با نیروهای مخالف درگیر بوده‌اند
توضیح تصویر،

از بهار سال جاری تاکنون نیروهای امنیتی افغان در جبهات مختلف این کشور با نیروهای مخالف درگیر بوده‌اند

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله(کشور) افغانستان اعلام کرد که خبرهای مبنی بر محاصر شدن نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان واقعیت ندارد.

او که در نشست خبری مشترک با سخنگوی وزارت دفاع افغانستان صحبت می‌کرد، تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان در نقاط دور افتاده این کشور مستقر هستند و هیچ پاسگاه یا پایگاه این نیروها در هیچ نقطه از افغانستان در محاصر نیروهای مخالف دولت نیست.

رسانه‌های محلی افغانستان امروز گزارش داده بودند که حدود ۱۲۰ سرباز امنیتی افغان در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان از چند ساعت تاکنون در محاصره افراد گروه طالبان قرار دارند و اگر کمک فوری به این نیروها نرسد امکان بروز یک "فاجعه انسانی" وجود دارد.

آقای صدیقی تاکید کرد که در ۴۲ ساعت گذشته نیروهای وابسته به گروه طالبان بارها به مراکز نیروهای امنیتی افغانستان در ولسوالی وردوج حمله کرده‌اند که در نتیجه ۲۲ عضو گروه طالبان کشته و ۱۳ نفر آنان نیز زخمی شده‌اند. به گفته او قاری ذبیح الله از فرماندهان ارشد گروه طالبان نیز در این درگیری‌ها توسط نیروهای امنیتی افغان بازداشت شده‌است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز در این نشست خبری با رد محاصره نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی وردوج بدخشان گفت که نیروهای وابسته به گروه طالبان چندین بار به مراکز نیروهای امنیتی افغانستان حمله کرده‌اند ولی حمله‌های آنان دفع شده‌است.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که در ۴۸ ساعت گذشته حدود ۲۰۰ شورشی در نقاط مختلف افغانستان کشته شده است. به گفته این وزارت این نبردها در ۱۰ ولایت صورت گرفته و در آن ۳۰ نیروی امنیتی افغان نیز کشته شده است.

توضیح تصویر،

نیروهای امنیتی افغان و نیروهای مخالف دولت از یک سال گذشته تاکنون در ولسوالی وردوج با هم درگیر بوده و تلفات نیروهای امنیتی افغان در این ولسوالی نیز سنگین بوده است

سخنگویان وزارت دفاع و داخله افغانستان هر دو تایید کردند که کاملا اوضاع را در این منطقه تحت کنترل دارند و امکانات لازم نیز برای سربازان امنیتی افغانستان که در این منطقه مستقر هستند، رسانده خواهد شد.

آقای وزیری گفت که قرار است یک واحد هماهنگی نیروهای امنیتی افغان در ولایت بدخشان ایجاد شود و یک عملیات بزرگ نیز برای تصفیه این منطقه از نیروهای مخالفت دولت افغانستان راه اندازی خواهد شد.

صدیق صدیقی گفت که اکنون تمرکز عمده نیروهای امنیتی افغان بر ولایت فاریاب در شمال، بدخشان در شمال شرق و هلمند در جنوب افغانستان است.

او افزود که در عملیات نیروهای امنیتی در ولایت هلمند ۲۵ عضو گروه طالبان کشته و ۲۲ نفر زخمی شده‌اند. علاوه بر آن در ولایت فاریاب نیز صلاح‌الدین از فرماندهان ارشد گروه طالبان و والی خود خوانده این گروه در این ولایت، همراه با سه ولسوال خود خوانده قیصار، المار و یک ولسوالی دیگر کشته شده‌اند.

آقای صدیقی نقش صلاح‌الدین را در بسیج و فرماندهی نیروهای مخالف دولت در شمال مهم توصیف کرد و افزود که بزودی اقدامات بزرگ نیروهای امنیتی در این ولایت آغاز خواهد شد.