استفاده از شبکه‌های اجتماعی در افغانستان قانونمند می‌شود

شبکه اجتماعی فیسبوک یک میلیون کاربر در افغانستان دارد
توضیح تصویر،

شبکه اجتماعی فیسبوک یک میلیون کاربر در افغانستان دارد

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفته است که تلاش برای قانونمند ساختن استفاده از شبکه‌های اجتماعی در این کشور را آغاز کرده است.

مژگان مصطفوی، معاون مطبوعاتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسمی که روز یکشنبه ۴ اسد (مرداد) به مناسبت 'هفته رسانه‌های اجتماعی' در کابل برگزار شده بود گفت که این وزارت تصمیم گرفته است که یک فصل برای قانونمند ساختن استفاده از شبکه‌های اجتماعی به قانون رسانه‌های همگانی این کشور اضافه کند.

به گفته خانم مصطفوی بازنگری قانون رسانه‌های همگانی برای اضافه کردن این فصل آغاز شده است.

او گفت: "برای این که مشکلات و موارد منفی استفاده از شبکه‌های اجتماعی چون تهمت، تهدید، استفاده از حساب های جعلی و به خصوص توهین به زنان را کاهش دهیم این کار را انجام می‌دهیم."

به گفته او وزارت اطلاعات و فرهنگ تلاش می‌کند با نظرخواهی از نهادهای فعال در بخش رسانه‌ها و نهادهای جامعه مدنی این فصل را آماده کند.

مجیب خلوتگ،ر رئیس دفتر نی، حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که در حال حاضر شمار کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان به یک میلیون و سیصد هزار نفر رسیده است.

به گفته او از این تعداد یک میلیون نفر از فیسبوک، دوصد هزار نفر از توییتر و یک‌صد هزار نفر دیگر از سایر شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

کاهش قیمت اینترنت

آقای خلوتگر می‌گوید که دفتر نی برای حمایت از رسانه‌های اجتماعی، بارها خواهان فراهم ساختن اینترنت کم‌هزینه، پرسرعت و امن برای شهروندان افغان شده است.

آقای خلوتگر گفت: "بر اساس اطلاعات دفتر نی کیفیت اینترنت در افغانستان نسبت به یکی از کشورهای اروپایی پنجاه درصد کمتر اما نرخش صد برابر بالاتر است."

خیر محمد فیضی، رئیس اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان در پاسخ به این انتقادها گفت که خدمات فیبر نوری از سوی دولت سبب شده که نرخ اینترنت در افغانستان به ازای هر مگابایت در ثانیه، به ۶۷ دلار کاهش یابد.

او افزود که وزارت مخابرات در نظر دارد که به زودی این قیمت را نیز تا سی دلار کاهش دهد.

آمار وزارت مخابرات و فناوری معلوماتی نشان می‌دهد که در افغانستان حدود سه میلیون نفر به خدمات اینترنتی باند وسیع دسترسی دارند.

ظرفیت اینترنت از سال ۲۰۰۲ از سرعت ۲ مگابایت در ثانیه به ۱۶ گیگا بایت در ثانیه در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است.