گروه طالبان سربازان اسیر افغان در بدخشان را رها کرد

حق نشر عکس f
Image caption ولایت بدخشان، بخصوص ولسوالی وردوج از یک سال گذشته شاهد درگیری‌های خونین بوده است

مقام‌های محلی در ولایت بدخشان تایید کردند که ۱۰۷ سرباز پلیس محلی و پلیس مرزی افغانستان که شب گذشته به نیروهای وابسته به گروه طالبان پیوسته‌ بودند، توسط افراد طالبان رها شده‌اند.

لعل محمد احمدزی، سخنگوی پلیس ولایت بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که این افراد بر اساس "یک معامله" با افراد گروه طالبان در منطقه تیرگران ولسوالی وردوج بدخشان یکجا شده بودند و در ازای تحویل دادن تمام امکانات نظامی شان آزاد شدند.

او گفت که ۱۹ سرباز پلیس محلی نیز به دستور فرماندهان خود به نیروهای مخالف دولت پیوسته بودند ولی امروز توانستند با استفاده از فرصت به همراه سلاح‌هایشان به نیروهای دولتی بپیوندند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان هم در حساب توییتری خود نوشته است که این سربازان دیروز به نیروهای وابسته به این گروه تسلیم شده بودند و امروز با وساطت بزرگان قومی و گرفتن ضمانت آزاد شده‌اند.

پیشتر رسانه‌های محلی افغانستان گزارش داده بودند که نزدیک به ۱۲۰ سرباز امنیتی افغان در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان در محاصره افراد گروه طالبان قرار گرفته‌اند و اگر کمک فوری به این نیروها نرسد امکان بروز یک "فاجعه انسانی" وجود دارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله(کشور) افغانستان دیروز گفته بود که خبرهای مبنی بر محاصره شدن نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان واقعیت ندارد.

او که در نشست خبری مشترک با سخنگوی وزارت دفاع افغانستان صحبت می‌کرد، تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان در نقاط دورافتاده این کشور مستقر هستند و هیچ پاسگاه یا پایگاه این نیروها در هیچ نقطه‌ای از افغانستان در محاصره نیروهای مخالف دولت نیست.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز در این نشست خبری با رد محاصره نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی وردوج بدخشان گفت که نیروهای وابسته به گروه طالبان چندین بار به مراکز نیروهای امنیتی افغانستان حمله کرده‌اند ولی حمله‌های آنها دفع شده‌است.

شاه ولی الله ادیب، سرپرست ولایت بدخشان دیروز در صحبتی با خبرنگار بی‌بی‌سی در محاصره ماندن این افراد را تایید کرده و گفته بود که او در مورد وضعیت منطقه تیرگران ولایت بدخشان با رئیس جمهوری، رئیس اجرائی و وزیران داخله (کشور) و دفاع افغانستان صحبت کرده، ولی برای حمایت از این نیروها اقدام لازم صورت نگرفته است.

او گفته که نیروهای امنیتی افغان حملات نیروهای مخالف دولت را دفع کرده‌اند ولی برای اعزام واحدهای کماندو به این منطقه و رفع محاصره از آنان اقدامی نشده‌ است.

با این حال ژنرال بابه جان، فرمانده پلیس ولایت بدخشان به بی‌بی‌سی گفته که دلیل سقوط این پایگاه‌ها روحیه ضعیف سربازان بوده نه کم بودن مهمات جنگی.

آقای بابه جان گفته که در این پاسگاه‌ها برای سه ماه مهمات جنگی و آذوقه برای سربازان وجود داشته است.

مطالب مرتبط