افغانستان مرگ ملا محمد عمر را تایید کرد

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای مرگ ملا محمد عمر، رهبر طالبان را تایید کرده است.

در این بیانیه آمده است: "دولت افغانستان بر اساس معلومات موثق، مرگ ملا محمد عمر، رهبر طالبان را در ماه حمل ۱۳۹۲ (اپریل ۲۰۱۳) در پاکستان، تایید می‌کند."

در ادامه این بیانیه آمده است: "دولت افغانستان به این باور است که اکنون زمینه مذاکرات صلح بیشتر از گذشته مساعد شده، بنابرین از تمام گروه‌های مسلح مخالف می‌خواهد که با استفاده از این فرصت به گفت‌وگوهای صلح بپیوندند."

ساعتی پیش از این بیانیه اداره امنیت ملی افغانستان نیز اعلام کرد که رهبر طالبان، دو سال پیش در پاکستان درگذشته است.

حسیب صدیقی، سخنگوی این اداره گفت که ملا عمر در آوریل ۲۰۱۳ در یک بیمارستان در شهر کراچی "به شکل مرموزی" درگذشت.

او گفت: "ما رسما تایید می‌کنیم که او مرده است."

آقای صدیقی گفت که ریاست امنیت افغانستان در گذشته نیز "شک و تردیدهای" خود را در این مورد که ملا عمر زنده نیست، با مردم افغانستان شریک ساخته بود.

سخنگوی امنیت ملی افغانستان گفت که خبر درگذشت ملا عمر را منابع خارجی نیز تایید کرده اند.

گروه طالبان هنوز این خبر را رد یا تایید نکرده است اما یک سخنگوی این گروه می‌گوید که در این مورد بعدا صحبت خواهد کرد.

قاضی خلیل الله، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "ما در تلاشیم تا صحت و سقم این خبر را که از سوی رسانه‌ها گزارش شده، معلوم کنیم."

خبر کشته شدن و درگذشت رهبر گروه طالبان در چند سال اخیر به اشکال مختلف مخابره شده است اما اخیرا با برگزاری گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان افغان و گروه طالبان در پاکستان تعدادی از رسانه های پاکستان این خبر را منتشر کردند.

ملا عمر رهبر گروه طالبان در سال های گذشته از نظرها دور بوده و همه ساله با انتشارپیام‌های مناسبتی حرف‌هایش را از طریق وبسایت گروه طالبان به افراد این گروه رسانده است.

در این مدت جزئیاتی در مورد زندگی ملا محمد عمر منتشر نشده بود اما در اوایل امسال سخنگوی این گروه،زندگی نامه رهبر گروه طالبان را در ایمیلی به پنج زبان در اختیار رسانه ها قرار داد.

زندگی‌نامه ملا عمر را اینجا بخوانید

دولت افغانستان انتظار دارد که دور دوم گفت‌وگوهای صلح اسلام‌آباد میان نمایندگان گروه طالبان و هیات دولت افغانستان به زودی برگزار شود اما هنوز مشخص نیست که این خبرها تاثیری روی نشست های صلح خواهد داشت یا نه.