مسئول دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر استعفا داد

حق نشر عکس AFP
Image caption سید طیب آغا مسئولیت دفتر سیاسی گروه طالبان را در قطر به عهده داشت

سید طیب آغا، مسئول دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، با اعتراض به "پنهانکاری مرگ ملا محمد عمر"، رهبر این گروه، از سمتش استعفا داده است.

روزچهارشنبه گذشته دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که ملاعمر بیش از دو سال پیش در شهر کراچی پاکستان درگذشته و گروه طالبان نیز مرگ او را تایید کرد.

عبدالمنان نیازی، از اعضای شورای کویته در تماس بی‌بی‌سی تایید کرده که سید طیب آغا از سمت‌اش کنار رفته‌است.

این تازه‌ترین نشانه از گسترش اختلافات میان طالبان از زمان تایید مرگ ملا عمر و انتخاب ملا اختر محمد منصور به عنوان رهبر جدید این گروه است.

سید طیب آغا در نامه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده پنهانکاری مرگ ملاعمر را یک اشتباه تاریخی خوانده است.

او مسئول دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر بود و از اعضای ارشد رهبری شورای طالبان به حساب می‌آید و از نزدیکان ملا عمر بود.

نامه‌ او به انگلیسی و حاوی بیش از یکهزار کلمه‌است.

او گفته است برای این که در منازعات بعدی کشور نقش نداشته باشد، تصمیم گرفته تا از سمت‌اش کنار رود و بعد از این هیچ نقشی در پیام‌ها، اعلامیه و تصامیم 'امارت اسلامی گروه طالبان' ندارد و از هیچ طرفی نیز حمایت نمی‌کند.

آقای طیب آغا در این نامه‌اش نوشته که ملا عمر درسال ۲۰۰۹ مذاکره با آمریکا را برای پایان دادن به آنچه که وی اشغال افغانستان خوانده بود و همچنین بر روی حل مسالمت آمیز مسایل این کشور توافق کرده‌ بود.

این عضو ارشد گروه طالبان نوشته است که از سال ۲۰۱۳ به بعد هیچ پیام صوتی از ملا محمد عمر پخش نشد، آنچه به رهبر گروه طالبان نسبت داده شده در این سالها پیام‌های شفاهی و کتبی بدون امضا او بوده‌است.

او انتخاب ملا اختر محمد منصور، رهبر جدید این گروه را در بیرون از افغانستان اشتباه تاریخی خوانده و گفته است که انتخاب هر رهبری که درخارج از کشور اتفاق افتاده، عواقب بدی برای افغانستان داشته‌ است.

Image caption دفتر سیاسی گروه طالبان در زمان حامدکرزی در قطر به منظور گفتگوی صلح باز شد

آقای طیب آغا به انتخاب رهبران کمونیستی افغانستان در مسکو در زمان اشغال این کشور توسط شوروی وقت و تعیین رهبر دولت موقت در شهر بن آلمان پس از حمله نیروهای آمریکایی به افغانستان در سال ۲۰۰۱ به گونه مثال اشاره کرده است.

او‌ نوشته است که نیاز بود تا رهبر جدید گروه طالبان در داخل افغانستان و در حضور افراد طالبان انتخاب می‌شد.

طیب آغا افزوده است که تمام طرف‌های مسئول گروه طالبان باید مسئولیت‌های شان را به داخل کشور برگردانند و از همانجا امور را تنظیم کنند و از همه مهمتر باید استقلال شان را کسب کنند، درغیر آن وی هشدار می‌دهد که با رسوایی تاریخی روبرو خواهند شد.

بعد از مرگ ملا عمر براساس گزارش‌ها به نظر می‌رسد که در صفوف گروه طالبان افغانستان بر سر رهبری اختلاف افتاده است.