اتاق تجارت افغانستان: وضعیت کار در سه ماه گذشته بدتر شده است

عتیق‌الله نصرت، رئیس هیات عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که وضعیت کار و اشتغال در افغانستان در حال بدتر شدن است.

آقای نصرت که در نشست خبری به مناسبت نشر گزارشی درباره وضعیت کار در پنچ شهر عمده افغانستان با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که بخش خصوصی به دلیل بی اعتمادی به دولت تصمیم به سرمایه‌گذاری گرفته نمی‌تواند و این باعث بدتر شدن وضعیت کار در افغانستان شده است.

او گفت که هنوز شروع فعالیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشور به دلیل وضعیت مبهم در حال تعلیق است.

آقای نصرت با اشاره به اینکه دلیل اصلی کاهش فعالیت اقتصادی، گسترش ناامنی در افغانستان است، افزود که دسترسی محدود به منابع مالی، فساد اداری، نبود زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری و نبود بازار فروش، دلیل اصلی کاهش کار و فعالیت اقتصادی است.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان همچنین در گزارشی اعلام کرده که بررسی‌های این اتاق نشان می‌دهد که وضعیت کار در پنج ولایت کابل، بلخ، قندهار، هرات و ننگرهار در سه ماه گذشته نسبت به قبل بدتر شده‌ است.

در گزارش این اتاق که امروز نشر شد، آمده است که اکثر شرکت‌های که در این پنج شهر توسط آنان ارزیابی شده، گفته‌اند که شماری کارمندانشان نسبت به سه ماه قبل کاهش یافته‌ است.

در این گزارش آمده که وضعیت کار شرکت‌های که در بخش تولیدی فعالیت دارند، در این شهرها از وضعیت بهتری برخوردارند ولی شرکت‌های فعال در بخش بازرگانی، خدماتی و ساختمانی در بدترین وضعیت قرار دارند و صدمه دیده‌اند.

اتاق بازرگانی افغانستان نوشته که شرکت‌های که در دو ولایت بلخ و ننگرهار موقعیت دارند، نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی در شش ماه آینده خوشبین ترند تا شرکت‌های که در ولایت کابل، هرات و قندهار موقعیت دارند.

افرادی که در این بررسی شرکت کرده‌، گفته‌اند که نسبت به بهبود امنیت در کشور خوشبین نیستند. خوشبینی نسبت به آینده که بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان ایجاد شده بود، براساس این گزارش به تدریج رنگ باخته است.

این گزارش افزوده اگرچه بعضی از شرکت‌ها امید به بهبود شرایط کار و فعالیت شان در آینده دارند ولی از وضعیت کنونی شان به شدت ناراضی هستند.

در این گزارش وضعیت شرکت‌های کوچک و متوسط نسبت به شرکت‌های بزرگ بدتر توصیف شده‌است.

همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع افغانستان نیز درباره این گزارش گفت دلیل اینکه درآمد شرکت‌ها کم شده، این است که افغانستان از یک اقتصاد کاذب به سمت یک اقتصاد واقعی در حرکت است و این واقعیت اجتناب ناپذیر است و باید شرکت‌ها با رقابت پیش بروند.

در این گزارش همچنین خاطر نشان شده است که تقاضا برای اصلاحات اداری در افغانستان افزایش یافته و آقای رسا نیز وعده داد که دولت در این زمینه تلاش خواهد کرد.