گروه طالبان عباس استانکزی را به عنوان سرپرست دفتر سیاسی در قطر معرفی کرد

حق نشر عکس f
Image caption این نامه به زبان پشتو و به نام ملا اختر محمد منصور، رهبر جدید طالبان منتشر شده است

دو روز پس از استعفای سید طیب آغا، رئیس پیشین دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، این گروه با انتشار نامه‌ای شیرمحمد عباس استانکزی را به عنوان سرپرست این دفتر معرفی کرده است.

روز پنجشنبه ۱۵ اسد (مرداد) ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان عکسی از این نامه را در توییتر خود منتشر کرده و از آن با عنوان "حکم رسمی" نام برده است.

این نامه به زبان پشتو نوشته شده و در زیر آن نام ملا اختر محمد منصور که به تازگی به عنوان رهبر گروه طالبان انتخاب شده، دیده می‌شود.

در این نامه آمده است از آنجا که سید طیب آغا از ریاست "دفتر سیاسی امارت اسلامی" استعفا داده، "فعلا" شیرمحمد عباس استانکزی به عنوان سرپرست این دفتر تعیین می‌شود.

روز سه‌شنبه سید طیب آغا با انتشار نامه‌ای، در اعتراض به آنچه "پنهان‌کاری در مورد مرگ ملا محمد عمر"، رهبر پیشین طالبان خوانده بود، از سمت خود استعفا داد.

سید طیب آغا که از اعضای ارشد شورای رهبری طالبان به شمار می‌رفت، پنهان کردن خبر مرگ ملا عمر و انتخاب رهبر جدید این گروه در خارج از افغانستان را "اشتباه تاریخی" خوانده است.

در نامه‌ای که امروز به نام ملا اختر محمد منصور منتشر شده، از "خدمات" سید طیب آغا قدردانی و گفته شده که در آینده از تجربه و مشورت او استفاده خواهد شد.

پس از تایید خبر مرگ ملا محمد عمر، شماری از فرماندهان و رهبران ارشد گروه طالبان با انتخاب ملا اختر منصور به رهبری این گروه مخالفت کردند.

شیر محمد عباس استانکزی پیش از این به عنوان معاون دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر فعالیت می‌کرد. او در زمان حاکمیت این گروه بر افغانستان به عنوان معاون وزارت خارجه و معاون وزارت صحت عامه (بهداشت و درمان) کار کرده بود.

دو روز پیش گروه طالبان نامه‌ای را به امضای آقای استانکزی منتشر کرد که حاوی متن بیعت او و دیگر اعضای دفتر این گروه در قطر با ملا اختر محمد منصور است.