شمار کشته‌های حمله انتحاری شب گذشته در قندوز به ۲۹ نفر رسید

حق نشر عکس d

مقام‌های محلی در ولایت قندوز در شمال افغانستان از افزایش شمار کشته‌های حمله انتحاری شب گذشته در ولسوالی خان‌آباد این ولایت خبر داده‌اند.

حیات امیری، ولسوال خان‌آباد، امروز یکشنبه، ۱۸ اسد (مرداد) به بی‌بی‌سی گفت که در این حمله ۲۹ نفر کشته و ۱۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته آقای امیری ۲۵ نفر از کشته‌شدگان و ۱۵ نفر از زخمی‌های این حادثه از شبه‌نظامیان محلی هستند که به حمایت از دولت افغانستان در برابر طالبان می‌جنگیدند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

گفته شده که چهار فرمانده شبه‌نظامیان محلی نیز در میان کشته‌شده‌های این حمله که در جریان گردهمایی این شبه‌نظامیان در بندر شوراب ولسوالی خان‌آباد روی داده، هستند.

این تحول یک روز پس از حملات مرگبار به کابل صورت گرفته است.

در حملات روز جمعه (۷ اوت/ ۱۶ اسد) کابل که اولین آن اوایل صبح در منطقه شاه شهید اتفاق افتاد و با حمله به آکادمی پلیس و فرودگاه کابل ادامه یافت، دستکم ۵۱ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، حملات کابل را محکوم کرده و گفته است که حملات طالبان تلاشی برای انحراف افکار عمومی از مساله جنگ قدرت در این گروه است.

سازمان ملل‌ متحد، آمریکا و هند نیز این حملات مرگبار به کابل را محکوم کردند.

وزارت خارجه آمریکا گفت که "با این حملات شورشیان یکبار دیگر نشان دادند که هیچ اعتنایی به جان افغان‌های مظلوم ندارند."

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با انتشار خبرنامه‌ای ضمن محکوم کردن این حملات گفت: "آنهایی‌که مسئول حملات انتحاری و دیگر انواع حملات پیچیده در مناطق غیرنظامی هستند، دیگر نمی‌توانند آسیب‌های نامتناسبی را که به غیرنظامیان وارد می‌کنند، نادیده بگیرند."

امر سینها، سفیر هند در کابل نیز با محکوم کردن این حملات گفت: "خشونت نه به امیر، نه به شورا و نه به رهبری مشروع نیاز دارد. این حملات پیچیده در کابل بدون کمک‌ (دیگران) نمی‌توانست واقع شود."