طالبان: انفجار شاه شهید کابل کار ما نبود

Image caption در انفجار در منطقه شاه شهید دستکم پانزده نفر کشته و نزدیک به چهارصد نفر دیگر زخمی شدند

یک هفته پس از انفجار یک کامیون مملو از مواد منفجره در منطقه شاه شهید کابل، گروه طالبان با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که افراد وابسته به این گروه در این انفجار دست نداشته‌اند.

این حادثه که ساعت یک بامداد روز جمعه ۱۶ اسد (مرداد) در یک منطقه مسکونی روی داد، دست‌کم ۱۵ کشته و نزدیک به ۴۰۰ زخمی به جا گذاشت.

مقام‌های دولت افغانستان گفتند که تمام قربانیان این انفجار غیرنظامی‌ها بودند.

گروه طالبان در اعلامیه‌ای که امروز منتشر کرده، گفته است که این انفجار شباهتی با حملات آنها نداشته است و به این دلیل آنها نمی‌خواستند بدون تحقیق در این مورد، ابراز نظر کنند.

این اعلامیه افزوده که نتیجه تحقیقات گروهی که از سوی طالبان برای بررسی این حادثه تعیین شده بودند، نشان می‌دهد که "مسئولان طالبان در کابل" در این انفجار نقشی نداشته‌اند.

گروه طالبان در اعلامیه امروز خود انفجار در منطقه شاه‌ شهید کابل را محکوم کرده و آن را "دسیسه" خوانده است.

کابل در روز جمعه شاهد دو انفجار دیگر نیز بود. شامگاه این روز یک حمله‌کننده انتحاری مواد انفجاری همراه خود را در میان دانشجویان آکادمی پلیس در غرب کابل منفجر کرد که طبق آمار وزارت امور داخله (کشور) دست کم چهل کشته و زخمی داشته است. منابع دیگر گفته اند که ۳۸ نفر در این رویداد کشته شده اند.

ساعتی پس از آن نیز گروهی از مهاجمان انتحاری به یک پایگاه نیروهای خارجی در شمال شرق کابل حمله کردند که ۹ کشته به جای گذاشت.

گروه طالبان مسئولیت دو حمله اخیر را بر عهده گرفت.

به گفته مقام‌های رسمی در حملات روز جمعه دست کم ۵۱ نفر کشته و صدها نفر دیگر زخمی شدند.

نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در کابل گفته است که روز جمعه، بالاترین آمار کشته و زخمی را از سال ۲۰۰۹ به این سو داشته است.