توزیع آزمایشی شناسنامه الکترونیکی در افغانستان در روزهای آینده آغاز می‌شود

دولت افغانستان گفته است که توزیع آزمایشی شناسنامه‌های الکترونیکی در این کشور، طی روزهای آینده آغاز خواهد شد.

در خبرنامه‌ای که دفتر ریاست جمهوری افغانستان بر روی وبسایت خود منتشر کرده، آمده است که این تصمیم روز یکشنبه ۲۵ اسد (مرداد) در جلسه‌ای به ریاست محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و با اشتراک نورالحق علومی، وزیر داخله (کشور) افغانستان گرفته شده است.

دو هفته پیش شورای وزیران حکومت افغانستان تصویب کرده بود که مرحله آزمایشی توزیع این شناسنامه‌ها روز ۲۸ اسد که مصادف با سالروز استقلال این کشور از بریتانیا است آغاز شود.

اما به گفته ریاست جمهوری افغانستان، در جلسه امروز گفته شده که تمرکز کلی در روز ۲۸ اسد بر تقدیر از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است و زمان شروع توزیع آزمایشی شناسنامه‌های الکترونیکی در روزی جداگانه خواهد بود.

مقام‌های دولت افغانستان گفته‌اند که در این مرحله که سه ماه را در بر خواهد گرفت، برای ۳۶۹ هزار نفر از شهروندان کابل شناسنامه الکترونیکی صادر خواهد شد.

این تصمیم دولت افغانستان در حالی اعلام می‌شود که نجیب الله دانش، معاون سخنگوی وزارت داخله این کشور، شب گذشته به شبکه تلویزیون طلوع گفته بود که آغاز این روند ممکن است به دلیل مشکلات فنی به تعویق بیافتد.

برنامه نام‌نویسی و ثبت هویت شهروندان افغان بیشتر از یک سال پیش آغاز شده است، اما علیرغم وعده دولت افغانستان، توزیع شناسنامه الکترونیکی بارها به تاخیر افتاده است.

یکی از موارد جنجالی در مورد شناسنامه‌های جدید، اختلاف نظر در مورد درج نام اقوام مختلف شهروندان افغانستان بود. شماری تاکید داشتند که نام اقوام شهروندان در این شناسنامه ها تذکر داده شود و شماری هم تاکید می کردند که برای همه شهروندان تنها "افغان" استفاده شود.

اما براساس تصمیم مجلس نمایندگان، هر دوی این گزینه‌ها حذف شده و در شناسنامه‌ جدید، تنها عبارت "جمهوری اسلامی افغانستان" نوشته خواهد شد.