اتحادیه داروفروشان افغانستان داروهای پاکستانی را تحریم کرد

دارو بخشی از واردات ۲.۲ میلیارد دلاری افغانستان از پاکستان است
توضیح تصویر،

دارو بخشی از واردات ۲.۲ میلیارد دلاری افغانستان از پاکستان است

اتحادیه داروفروشان افغانستان با هدف تحت فشار قرار دادن دولت پاکستان، اعلام کرده که وارد کردن دارو از پاکستان به افغانستان را متوقف می‌کند.

اعضای این اتحادیه روز یکشنبه ۲۵ اسد (مرداد) در کابل گفتند که این تصمیم را به دنبال تشدید حملات طالبان در کابل و برخی مناطق دیگر افغانستان گرفته‌اند که به باور آنها، از سوی پاکستان حمایت می‌شوند.

بر اساس آماری که این داروفروشان ارائه کردند، سالانه حدود چهارصد میلیون دلار دارو از پاکستان به افغانستان وارد می‌شود که به دلیل ارزان بودن آن در بازار داروی افغانستان فروش خوبی دارد.

خزان سال گذشته کمیته مستقل نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد در افغانستان در گزارشی اعلام کرد که صدها شرکت پاکستانی داروهای بی‌کیفیت را به صورت اختصاصی برای عرضه در بازار افغانستان تولید می‌کنند.

این گزارش حاکی بود که این شرکت‌ها در حالی که اجازه ندارند محصولات تولیدی خود را در بازار پاکستان عرضه کنند، آن را به افغانستان صادر می‌کنند.

دارو بخشی از واردات ۲.۲ میلیارد دلاری افغانستان از پاکستان، بزرگترین شریک تجاری افغانستان است، اما این کشور تنها کمتر از سیصد میلیون دلار به پاکستان کالا صادر می‌کند.

هاشم رسولی، سخنگوی اتاق اتجارت افغانستان گفت که واردکنندگان دارو می‌توانند به عوض پاکستان، از هند و ایران دارو وارد کنند.

اعضای اتحادیه داروفروشان افغانستان امیدوارند که این اقدام آنها بتواند فشار را بر صنعت داروسازی و دولت پاکستان افزایش دهد.

اخیرا به دنبال حملات مرگبار طالبان به چند نقطه شهر کابل، روحیه ضد پاکستانی در افغانستان افزایش یافته و در شبکه‌های اجتماعی کمپاینی برای تحریم کالاهای پاکستانی به راه افتاده است.