توضیح شورای امنیت ملی افغانستان در مورد بازجویی از دو روزنامه‌نگار

حق نشر عکس NSC
Image caption کابل تاکسی اخیرا فهرست مشاوران آقای حنیف اتمر را منتشر کرد، دفتر نی از حکومت خواسته از آقای اتمر در مورد بازجویی از خبرنگاران وضاحت بخواهد

شورای امنیت ملی افغانستان در ادامه اعتراض‌ها در پی بازجویی امنیت ملی از برخی روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی، گفته که با کسانی‌ که معلومات محرمانه دولتی را افشا می‌کنند، مطابق قوانین برخورد می‌کند.

در خبرنامه شورای امنیت ملی افغانستان آمده است: "اخیرا یکی از صفحات شبکه اجتماعی فیسبوک با هویت مجهول، بر خلاف احکام قوانین نافذ در کشور، معلومات محرمانه دولتی را که شامل افشای هویت کارمندان دفتر شورای امنیت ملی کشور است، نشر کرده که بدون شک موجب خطرات جدی امنیتی می‌شود."

در ادامه خبرنامه آمده است: "دفتر شورای امنیت ملی، با در نظرداشت اصل آزادی بیان و حق دسترسی مردم به اطلاعات، از ادارات ذیربط تقاضا کرده تا به منظور جلوگیری از تداوم افشای معلومات محرمانه نهادهای امنیتی، با متخلفین این قضیه در مطابقت با قوانین نافذه کشور عمل نماید."

ظاهرا اشاره شورای امنیت ملی به صفحه بحث برانگیز طنز "کابل‌تاکسی" در فیسبوک است که در ارتباط به آن روز یکشنبه دو روزنامه‌نگار به اداره امنیت ملی افغانستان احضار شده بودند.

این صفحه فیسبوکی از پنج ماه بدینسو در میان صفحات فیسبوک افغان‌ها اضافه شده و توسط فرد یا افراد ناشناس اداره می‌شود.

هنوز روشن نشده که چه کسی نویسنده و یا نویسندگان این صفحه فیسبوکی اند و این صفحه از کجا به روز رسانی می‌شود.

اما این صفحه با انتقاد صریح و طنزآمیز از رهبران جهادی، چهره‌های مطرح قومی و سیاسی و مقام‌های عالی‌رتبه دولتی، به یک صفحه جنجالی تبدیل شده و هم اکنون بیش از ۳۰ هزار نفر آن را دنبال می‌کنند.

این صفحه در یکی از پست‌های اخیر خود به مناسبت سالروز استقلال افغانستان، مطلبی انتقادی در مورد مشاوران حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان منتشر کرد و در این پست فهرستی از نام‌های افرادی را منتشر کرده که گفته می‌شود مشاوران آقای اتمر هستند.

نویسنده کابل تاکسی در این نوشته سواد، توانایی‌های حرفه‌‎ای و شیوه استخدام کارمندان شورای امنیت ملی را زیر سوال برده است.

آنچه حکومت افغانستان را عصبانی کرده، ظاهرا آمار و موضوعاتی است که از طریق این صفحه منتشر می‌شود. شورای امنیت می‌گوید که آنچه در این صفحه می‌آید "موضوعات محرمانه" دولتی و امنیتی است اما مشخص نشده که چه کسی از حکومت این اسرار دولتی را در اختیار گردانندگان صفحه فیسبوکی کابل‌تاکسی قرار می‌دهد.

روز یکشنبه ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان تعدادی خبرنگار و فعالان شبکه‌های اجتماعی را احضار کرده و آنها را متهم به گردانندگی این صفحه فیسبوک کرده است. از افرادی که به اداره ۷۶ امنیت ملی فراخوانده شده اند، همچنین پرسیده شده که چه کسی گرداننده صفحه کابل تاکسی است.

"اقدام فراقانونی"

دفتر نی نهاد حمایت از رسانه‌های افغانستان این اقدام شورای امنیت ملی را "فراقانونی" خوانده و خواستار توقف بازپرسی از خبرنگاران شده است.

مسئولان این اداره امروز در نشست خبری در کابل گفتند که این اقدام شورای امنیت منتج به "ایجاد ترس و وحشت" میان خبرنگاران می‌شود.

مجیب خلوتگر، رئیس این اداره از اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی خواسته تا از مشاور امنیت ملی در پیوند به بازجویی از خبرنگاران افغان به اتهام گردانندگی صفحه فیسبوک کابل‌تاکسی وضاحت بخواهند.

نی گفته که شورای امنیت ملی پیش از این نیز برای محدود کردن جریان اطلاع‌رسانی تلاش کرده و جلوگیری از صحبت فرماندهان پلیس با رسانه‌ها نمونه آن است.

شورای امنیت ملی افغانستان تاکید کرده که به "حق اساسی آزادی بیان که در ماه ۳۴ قانون اساسی تضمین شده" متعهد است. در خبرنامه همچنین آمده این اداره از رویکرد انتقادی رسانه‌ها استقبال می‌کند اما افشای معلومات محرمانه دولتی را "موجب نقض قانون" می‌داند.

قانون اساسی افغانستان آزادی بیان را حق شهروندان خود دانسته و به رعایت آن تعهد کرده است. افغانستان قانونی که در مورد کاربرد شبکه‌های اجتماعی صراحت داشته باشد، ندارد اما مسئولان وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور گفته‌اند در حال کار روی چنین قانونی هستند.