سرپرست وزارت دفاع افغانستان: کشور گرفتار خلاء امنیتی نیست

حق نشر عکس d

معصوم استانکزی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که با بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان، در این کشور خلاء امنیتی به وجود نیامده است.

آقای استانکزی در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی افغان در حال حاضر در مواضع بیشتری می‌جنگند.

نیروهای امنیتی افغان در ماه‌های اخیر درگیر نبردهای شدیدی با شورشیان مخالف بوده‌اند و در مواردی شورشیان در بعضی مناطق پیشروی‌هایی داشته‌اند.

در تازه‌ترین مورد، شورشیان وابسته به گروه طالبان توانستند روز چهارشنبه، ولسوالی موسی قلعه در ولایت جنوبی هلمند را به تصرف خود درآورند.

علاوه بر آن مخالفان مسلح دولت افغانستان در چند ماه اخیر دست به حملات زیادی در شهرهای افغانستان از جمله کابل، پایتخت این کشور زده‌اند.

این تحولات نگرانی‌هایی را در مورد توانایی نیروهای امنیتی افغانستان در حفظ امنیت این کشور به وجود آورده است.

اما سرپرست وزارت دفاع افغانستان می‌گوید به رغم اینکه شمار نیروهای خارجی در این کشور به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته اما نیروهای افغان در یک سال گذشته ماموریت‌های زیادی انجام داده‌ و توانسته‌اند جلو حملات بسیاری را بگیرند.

آقای استانکزی گفت: "من موافقم که خلائی اگر وجود دارد در تجهیز و آماده ساختن نیروهای امنیتی است اما این نیروها با سرسختی در برابر شورشیان مقاومت می‌کنند و مردم هم همین دید را نسبت به آنها دارند."

به گفته او نیروهای امنیتی افغان تلاش دارند تا از یکسو حملات انتحاری را مهار کنند و از سوی دیگر عملیات شورشیان را در مناطق مختلف کشور عقب برانند.

سرپرست وزارت دفاع افغانستان همچنین با اشاره به فعالیت نیروهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در این کشور گفت: "هر گروهی که علیه مردم افغانستان دست به فعالیت‌های تروریستی بزند، به عنوان تهدید امنیتی شناخته می‌شوند."

مقام‌های امنیتی افغانستان تایید کرده‌اند که گروه داعش در ماه‌های اخیر، به جذب نیرو و انجام عملیات در برخی از مناطق این کشور دست زده است.