مقامات افغانستان: ۱۸۰ جنگجوی طالبان در نبردهای هلمند و غزنی کشته شدند

حق نشر عکس c

مقامات هلمند می‌گویند حدود ۱۵۰ جنگجوی طالبان در عملیات مشترک نیروهای افغانستان و ناتو در ولسوالی موسی قلعه این ولایت در جنوب افغانستان کشته و ۱۰۰ تن دیگر آنها زخمی شده اند.

شاه محمود آشنا، سخنگوی پلیس هلمند به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان به چهار کیلومتری مرکز ولسوالی رسیده اند و طالبان همچنان به مقاومت شان ادامه می‌دهند.

به گفته او این عملیات همچنان ادامه دارد و تا کنون به نیروهای افغان تلفاتی وارد نشده است.

طالبان در این مورد تا کنون ابراز نظری نکرده اند.

ولسوالی موسی قلعه چهارشنبه گذشته پس از چند روز درگیری به دست شورشیان طالبان افتاد و یک روز بعد نیروهای افغان با حمایت هوایی نیروهای ناتو، موسوم به حمایت قاطع، عملیات پس گیری این ولسوالی را آغاز کردند.

نبردها در غزنی

در همین حال مقامات غزنی در جنوب کابل می‌گویند بیش از ۳۰ جنگجوی طالبان در عملیات نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت غزنی در جنوب افغانستان کشته شده اند.

اسماعیل شهامت، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید ولسوالی‌های قره باغ، اندر، گیرو و ده یک ولایت غزنی شب گذشته شاهد نبرد سنگین میان نیروهای افغان و طالبان بود.

حق نشر عکس f

اسدالله انصافی، مدیر امنیت فرماندهی پلیس غزنی می‌گوید دست‌کم ۱۵ شورشی در ولسوالی قره‌باغ کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته این مقام محلی در ولسوالی گیرو نیز ۱۶ جنگجوی طالب کشته و ۱۷ تن دیگر زخمی شده اند. آقای انصافی می‌گوید در ولسوالی ده یک شماری از سربازان افغان هم کشته شده اند.

از سوی دیگر طالبان با انتشار خبرنامه‌ای مدعی شده اند که در نبردهای ولسوالی شلگری این ولایت ۹ عضو پلیس محلی افغانستان را کشته‌اند.

در همین حال گزارش‌های دیگر حاکی است که در ولسوالی اندر این ولایت یک فرمانده محلی قیام های مردمی به همراه پنج تن از نیروهایش شب گذشته در حمله طالبان بر پوسته اش کشته شده اند.

"احتمال سقوط ۶ ولسوالی در زابل"

در همین حال در ولایت زابل، همسایه نسبتا ناآرام غزنی، رئیس شورای ولایتی از احتمال سقوط ۶ ولسوالی این ولایت به دست طالبان ابراز نگرانی کرده است.

ولسوالی‌های شاه جوی، شملزی و شینکی دچار کمبود نیرو هستند.

اما انفجار مین در ولسوالی چوره ولایت ارزگان جان یک سرباز پلیس را گرفت و هشت تن دیگر را زخمی کرد.

در رویدادی دیگر، گزارش‌ها از کشته شدن مولوی لعل محمد، رئیس شورای علمای این ولایت حکایت دارد. او در حمله شورشیان بر کاروان خودروهای مدیر امنیت فرماندهی ارزگان کشته شده است.

حق نشر عکس d