'افراد وابسته به گروه دولت اسلامی' چندین روستا را در ننگرهار آتش زدند

حق نشر عکس f

ساکنان محل در ولسوالی پچیرآگام ولایت ننگرهار گفته‌اند افراد وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش امروز چند روستا را در ولسوالی آتش زده‌اند.

یکی از بزرگان قومی به بی‌بی‌سی گفت که مردم محل با این شورشیان درگیر شده‌اند.

بزرگان محل می‌گویند در درگیری میان مردم و شورشیان داعش که عصر دیروز صورت گرفت، دست کم ۱۴غیر نظامی از ساکنان محل کشته شده‌اند.

محمد بر، یکی از بزرگان قومی در ولسوالی پچیر آگام که خود شاهد حمله شورشیان به چندین روستا بود، گفت: "من خودم در پچیرآگام زندگی می‌کنم، حادثه تقریبا در فاصله پنجصد متری از محل ما اتفاق افتاده و در اطراف روستای ما جنگ شدید جریان داشت. "

او افزود: "حوالی ساعت پنج بود و نماز ادا کرده بودم که مردان مسلح آمدند و درگیری آغاز شد، آنها سلاح قوی داشتند، مردم هم زیاد بود، اما تعداد گروه داعش بیشتر بود. دو نفر را سر بریدند، شش نفر را در یک روستا کشتند و روستا را به آتش کشیدند. در روستای لاجبر یک مرد، همسرش و یک فرزندش را هدف قرار دادند، پسر خانواده کشته شد و دیگران زخمی شده اند و به جلال آباد انتقال داده شده اند. تعداد افراد زخمی را نمی‌دانم، اما امروز ما نماز جنازه چهارده نفر را خواندیم."

یک مقام دولتی در ولسوال پچیر‌آگام کشته شدن چهارده غیر نظامی را تائید کرد و افزود که در این درگیری‌ها دست کم هشت شورشی مهاجم مربوط به گروه داعش نیز کشته شده اند.

این مقام دولتی می‌گوید که جسد یک شورشی نیز در محل باقی مانده است. ساکنان محل می‌گویند شورشیان گروه داعش ۲۲ نفر را نیز با خود برده اند.

فعالیت گروه داعش در ننگرهار در ماه‌های اخیر افزایش یافته است و در واکنش به آن نیروهای دولتی افغانستان با حمایت هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی علیه آنها مشغول عملیات بوده اند.

حمله هوایی در قندوز

در همین حال امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که در نتیجه حملات هوایی در ولسوالی چهاردره ولایت قندوز در شمال افغانستان، حاجی بشیر، مسئول عملیاتی گروه جندالله آسیای میانه کشته شده است.

ده روز پیش نیز امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که قاری غلام حضرت مشهور به ابو حذیفه، رهبر گروه جندالله آسیای میانه در حمله هواپیماهای بدون سرنشین در ولایت قندوز کشته شد.

گروه جندالله در قندوز تحت امر طالبان فعالیت دارد و غلام حضرت مشهور به ابو حذیفه رهبری این گروه را در این ولایت بر عهده داشت. طالبان تا حال در این مورد اظهار نظر نکرده اند.