اتهام تازه علیه کرزی: رئیس جمهوری پیشین افغانستان مخل مذاکره با طالبان است

Image caption حامد کرزی در مصاحبه‌اش با تلویزیون خصوصی طلوع گفت که خارجی‌ها از او خواسته بودند که در قدرت بماند

یک سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و اداره امنیت ملی این کشور را متهم کرده که روند گفت‌وگوهای دولت افغانستان با طالبان را تخریب می‌کنند.

روزنامه‌های پاکستانی که از این مقام وزارت خارجه پاکستان نام نبرده اند، به نقل از او گفته اند که سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی پاکستان در کابل تلاش خواهد کرد تا مقامات افغانستان را به از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان تشویق کند.

اما توضیح نداده است که حامد کرزی و امنیت ملی افغانستان چگونه در پی تخریب روند صلح هستند.

به گفته این مقام وزارت خارجه پاکستان، این کشور اسناد لازم را در مورد از میان برداشتن تاسیسات شبکه حقانی به مقامات افغانستان تسلیم خواهد کرد.

مقامات افغانستان در پی چندین حمله خونین در کابل در هفته‌های اخیر از پاکستان به شدت انتقاد کرده اند که برای جلوگیری از فعالیت طالبان و شبکه حقانی در این کشور اقدام نکرده است.

روز یکشنبه گذشته نیز رسانه‌ها گزارش دادند که سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا در سفر به اسلام‌آباد اقدامات پاکستان در برابر شبکه حقانی را ناکافی خوانده است.

'خارجی‌ها از من خواستند که در قدرت بمانم'

در همین حال حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان گفته است: "پاکستان یک افغانستان بی‌تعلیم (بی‌سواد)، مسکین، بیچاره و از پا افتاده می‌خواهد و ما هرگز این را اجازه نخواهیم داد."

آقای کرزی که در یک مصاحبه دو ساعته در برنامه سیاه و سفید تلویزیون خصوصی طلوع صحبت می‌کرد، گفت که در جریان ریاست جمهوری او پاکستان می‌خواست خط مرزی دیورند به رسمیت شناخته شود، کنترل سیاست خارجی افغانستان در قبال هند را به دست داشته باشد و در بعضی از مسایل داخلی افغانستان هم مداخله کند.

اما او گفت که با این سه مسئله مخالفت کرده و به پاکستانی‌ها گفته است که به جز از این سه مسئله دیگر در تمام زمینه‌ها آماده همکاری با آنها است.

حامد کرزی گفت که از تلاش‌های دولت کنونی افغانستان برای تامین صلح حمایت می‌کند، اما افغانستان باید از موقف یک کشور مستقل، آزاد و "سیال" با پاکستان صحبت کند.

رئیس جمهوری پیشین افغانستان در این مصاحبه در مورد رابطه‌اش با آمریکا و غرب صحبت کرد و نکات جدیدی را فاش ساخت که به گفته او، طرح آنها در جریان مذاکرات متعدد با آمریکایی‌ها، باعث دلخوری آنها شده بود.

او گفت که آمریکایی‌ها در اواخر ریاست جمهوری‌اش، به او گفتند که اگر موافقتنامه امنیتی با آمریکا را امضا کند، می‌تواند در قدرت باقی بماند، اما او این درخواست آمریکایی‌ها را رد کرد.

آقای کرزی گفت که آمریکا در ۱۳ سال گذشته در مورد افغانستان سیاست "دوگانه" را دنبال کرده است و هیچگاه منابع اصلی "تروریسم" در آن سوی مرز در پاکستان را هدف اصلی قرار نداده است.

او همچنین مدعی شد که فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان از سوی کشورهای خارجی حمایت می‌شود، اما حاضر نشد نامی از این کشورها ببرد.

آقای کرزی همچنین گفت که محمد عمر زاخیلوال، مشاور اقتصادی رئیس جمهور غنی که در زمان ریاست جمهوری آقای کرزی وزیر مالیه افغانستان بود، شاهد است که بحران کابل بانک را آمریکایی‌ها برای "تضعیف نظام ما و بدنام ساختن شخص خودم" ایجاد کردند.

او همچنین تلویحا تایید کرد که بریتانیایی‌ها در جریان یک دیدار در سال ۲۰۱۳ خواسته بودند تا ریاست قوه قضاییه افغانستان به طالبان سپرده شود.

آقای کرزی پذیرفتن نظام اقتصاد بازار آزاد برای افغانستان را از بزرگترین اشتباهات دوران زعامتش در افغانستان خواند.