هشدار بزرگان قومی ولایات شرقی افغانستان به دولت

حق نشر عکس d
Image caption از چند ماه به این طرف فعالیت گروه طالبان و داعش در ولایت‌های شرقی افغانستان، بویژه ولایت ننگرهار افزایش یافته است

افزایش ناامنی‌ها، بزرگان قومی و چهره‌های سیاسی ولایات شرقی افغانستان را نگران ساخته است.

روز یکشنبه ۱۵ سنبله (شهریور) نشستی به اشتراک بزرگان قومی و چهره های سیاسی از ولایات شرقی افغانستان در کابل برگزار شد.

اشتراک‌کنندگان این نشست به حکومت افغانستان هشدار داده‌اند در صورتی که تا پانزده روز دیگر به تامین امنیت این مناطق توجه نکند، با امکانات شخصی برای تامین امنیت‌ خود دست به کار خواهند شد.

این افراد، وضعیت امنیتی در شرق افغانستان را نگران‌کننده خوانده و حضور افراد مربوط به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و طالبان را عامل ناامنی ولایت‌های شرقی افغانستان خواندند.

اشتراک‌کنندگان این نشست از ولایات ننگرهار، کنر، نورستان و لغمان بودند.

فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنای افغانستان که به نمایندگی این افراد صحبت می‌کرد، "استخبارات برخی کشورهای منطقه" را به دست داشتن در ناامنی های شرق افغانستان متهم کرد.

او گفت: "وضعیت در ولایات شرقی از قبل خراب بود اما با شدت گرفتن درگیری میان داعش و طالبان، وخیم‌تر شد. آنها کودکان و بزرگان قومی ما را می‌کشند و خانه‌ها را ویران می‌کنند."

او هشدار داد که اگر دولت به این مشکل توجه نکند، فرماندهان جهادی و بزرگان قومی منطقه دست به کار خواهند شد و امنیت خود را خودشان تامین خواهند کرد.

از چند ماه به اینسو فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی و طالبان در ولایت‌های شرقی افغانستان به ویژه ولایت ننگرهار افزایش یافته است.

در نتیجه درگیری‌ها میان این دو گروه در چند ولسوالی ننگرهار به شمول طرف‌های درگیر، به غیر نظامیان نیز تلفات و خسارات وارد شده که این مساله باعث نگرانی باشندگان محل شده است.