از فردا جمع‌آوری مالیات از دارندگان تلفن در افغانستان آغاز می‎شود

کاربران تلفن همراه و ثابت در افغانستان اکنون به بیش از ۲۳ میلیون نفر می‌رسند و بیشتر از دو میلیون نفر به خدمات اینترنتی دسترسی دارند

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

کاربران تلفن همراه و ثابت در افغانستان اکنون به بیش از ۲۳ میلیون نفر می‌رسند و بیشتر از دو میلیون نفر به خدمات اینترنتی دسترسی دارند

وزارت مخابرات افغانستان اعلام کرد که براساس مصوبه کابینه دولت افغانستان و فرمان رئیس جمهوری این کشور از فردا اول میزان (مهر) امسال از تمام استفاده کنندگان تلفن از مقدار کارت اعتباری که مشتریان اضافه می‌کنند، ۱۰ درصد مالیات خواهد گرفت.

در صفحه رسمی فیسبوک این وزارت آمده که این هزینه به خزانه دولت منتقل خواهد شد.

بر اساس اعلام این وزارت تاکنون دو شرکت اقدام به این کار کرده و سایر شرکت‌ها نیز از فردا شروع به اخذ مالیات از مشتریان خود، خواهند کرد.

این وزارت تاکید کرده که از اول میزان تمام شرکت‌های مخابراتی فعال در افغانستان موظف هستند که تصویب کابینه و فرمان رئیس جمهوری را عملی کنند.

دولت افغانستان برآورد کرده که با اجرای این طرح سالانه بیش از ۷۰ میلیون دلار در آمد خواهد داشت و هدف از این طرح افزایش درآمد ملی و تلاش در راستای خودکفایی این کشور به هدف اجراء بهتر برنامه‌های توسعه‌ای و خدماتی خوانده شده است.

وزارت مخابرات افغانستان افزوده که این طرح در کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای منطقه تجربه شده و افغانستان اولین کشور در این راستا نیست.

شماری از شرکت‌های مخابراتی افغانستان با ارسال‌ پیام‌های به مشتریانشان از همین حالا در این مورد به آنها اطلاع داده اند.

در متن یکی از این پیام‌ها آمده است: مطابق احکام قانون محصول خدمات مخابراتی دولت اسلامی افغانستان، از تاریخ اول میزان ۱۳۹۴ ده درصد محصول مخابراتی از مقدار پول ازدیاد کریدیت/اعتبار از مشتریان تمام شرکت‌های مخابراتی وضع می‌شود و به حساب وارادت دولت انتقال می‌شود.

توضیح تصویر،

وزارت مخابرات افغانستان می‌گوید که این مالیات صرف اجراء طرح‌های توسعه‌ای خواهد شد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رشد مخابرات و فن‌آوری اطلاعاتی افغانستان در ده سال گذشته به گونه‌ای بوده است که براساس اعلام وزارت مخابرات افغانستان اکنون بیش از ۸۹ درصد مناطق مسکونی این کشور تحت پوشش مخابراتی قرار دارد و حدود ۸۳ درصد از جمعیت حدود ۳۰ میلیونی افغانستان از تلفن همراه و ثابت استفاده می‌کنند.

کاربران تلفن همراه و ثابت اکنون به بیش از ۲۳ میلیون نفر می‌رسند و بیشتر از دو میلیون نفر به خدمات اینترنتی دسترسی دارند. استفاده کنندگان اینترنت به دلیل کاهش قیمت آن روز به روز افزایش می‌یابد. در سال ۲۰۰۲ قیمت یک میگابایت اینترنت در افغانستان ۵۰۰۰ دلار آمریکایی بود و اکنون به ۶۷ دلار کاهش یافته است.

علاوه بر خدمات مخابراتی، شرکت‌های مخابراتی در حال عرضه خدمات نسل سوم انترنتی، ۳G و سوپر وای فای هستند و هر روز نیز تعداد این شرکت‌ها افزایش می‌یابند. این روند توانسته است سهولت‌های زیادی را در زندگی روز مره افغانها ایجاد کند.

مقام‌های افغان در وزارت مخابرات می‌گویند، در حال حاضر نرخ مکالمات تلفنی در این کشور به استثنای هند و پاکستان، نسبت به همه کشورهای منطقه ارزانتر است.