برگزاری اجلاس 'بازسازی صلح‌آمیز افغانستان و همکاری‌های منطقه‌ای' در آمریکا

حق نشر عکس f
Image caption عکس از ریاست اجرایی حکومت افغانستان

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان که برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در آمریکا به سر می‌برد، گفته است که کشورش با وجود پیشرفت‌هایی که داشته، همچنان با مشکلات و چالش‌هایی دست به گریبان است.

آقای عبدالله این سخنان را در اجلاس 'بازسازی صلح‌آمیز افغانستان و همکاری‌های منطقه‌ای' در نیویورک بیان کرده است.

به گفته دفتر ریاست اجرایی حکومت افغانستان، در این اجلاس علاوه بر آقای عبدالله، وزرای خارجه افغانستان، آمریکا، چین، ایران، پاکستان و دیگر کشورهای کمک‌کننده به افغانستان حضور داشتند.

هدف از برگزاری این نشست که رهبری آن را افغانستان، آمریکا و چین به صورت مشترک بر عهده داشتند، "بررسی بازسازی افغانستان در آینده، چالش‌های موجود، راه حل‌ها و جلب همکاری منطقه‌ای" خوانده شده است.

رئیس اجرایی حکومت افغانستان در این نشست گفت که کشورش برنامه منظمی برای آوردن اصلاحات و بهبود وضعیت امنیت تهیه کرده و برای اجرای آن نیاز جدی به کمک جامعه جهانی و همکاری صادقانه کشورهای همسایه دارد.

آقای عبدالله از افراطی‌گری و هراس‌افگنی به عنوان چالش مشترک در سطح منطقه نام برد و گفت اگر کشورهای منطقه دست از حمایت گروه‌های افراطی برندارند، از عواقب آن در امان نخواهند ماند.

در این نشست جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز با بیان این نکته که کشورش با قوت از حکومت وحدت ملی افغانستان حمایت می‌کند، از برنامه‌هایی که رهبران این کشور به منظور ایجاد اصلاحات روی دست دارند، قدردانی کرد.

او تغییرات بنیادی در نظام انتخاباتی افغانستان، مبارزه قاطع و جدی با فساد، افزایش تلاش‌ها برای مبارزه با مواد مخدر و روابط حسنه و همکاری میان کشورهای همسایه افغانستان و منطقه را برای تحقق این برنامه‌ها مهم دانست.

آقای کری قبل از شرکت در این نشست، در حساب توییتری خود نوشت که آمریکا و کشورهای همکار باید افغانستان را در صدر اولویت‌های بین‌المللی خود قرار دهند.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین نیز در این نشست بر حمایت کشورش از حکومت وحدت ملی افغانستان و برنامه‌های این حکومت برای اصلاحات در افغانستان تاکید کرد.

آقای وانگ گفت که افغانستان باید در تمامی مسائل منطقه‌ای و بین‎المللی سهیم باشد و این کار زمانی عملی خواهد شد که کشورهای منطقه و جهان به مسئولیت خود در قبال افغانستان عمل کنند.

دیدار با بیل گیتس

حق نشر عکس a
Image caption عکس از ریاست اجرایی حکومت افغانستان

در همین حال دفتر ریاست اجرایی حکومت افغانستان از دیدار آقای عبدالله با بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت و رئیس بنیاد گیتس خبر داده است.

بنیاد گیتس برنامه‌هایی را در سراسر جهان برای از بین بردن بیماری فلج اطفال حمایت و اجرا می‌کند.

این بنیاد در سال‌های گذشته در مبارزه با بیماری فلج اطفال در افغانستان با نهادهای بهداشتی دولتی و غیردولتی این کشور همکاری کرده است.

به گفته دفتر ریاست اجرایی حکومت افغانستان آقای عبدالله در این دیدار خواستار ادامه و افزایش این همکاری‌ها شده است.

افغانستان و پاکستان دو کشوری هستند که هنوز هم بیماری فلج کودکان در آنها دیده می‌شود.