مقامهای امنیتی افغانستان: ٨٥ عضو داعش کشته شدند

حق نشر عکس f
Image caption آقای صدیقی گفت که هدف اصلی عملیات در شرق کشور، ضربه زدن به گروه داعش است

اداره امنیت ملی افغانستان گفته است که در عملیات امروز نیروهای این کشور و حمله هواپیماهای بدون سرنشین در ولایت ننگرهار، دستکم ٨٥ عضو گروه داعش کشته شدند.

در خبرنامه‌ای که روی حساب رسمی این اداره در فیسبوک منتشر شده، آمده است که نیروهای وابسته به گروه داعش روز یکشنبه ٥ میزان (مهر) با استفاده از سلاح‌های سبک و سنگین بر پایگاه‌های پلیس مرزی و پلیس محلی در منطقه عبدالخیل ولسوالی اچین در ننگرهار حمله کردند.

امنیت ملی افغانستان افزوده که این حمله با پاسخ نیروهای دولتی و حمله هواپیماهای بدون سرنشین مواجه شد و در نتیجه ٦٠ نفر از نیروهای داعش کشته شدند.

به نوشته این خبرنامه ٢٥ عضو دیگر داعش نیز روز یکشنبه در منطقه شدل ولسوالی اچین کشته شدند.

امنیت ملی افغانستان گفته است که تمامی افراد کشته‌شده، شهروندان پاکستان و وابسته به حافظ سعید، از رهبران گروه داعش در این منطقه بودند.

صبح یکشنبه نیز صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله (کشور) افغانستان گفته بود که در دستکم ٥١ عضو گروه داعش، در عملیاتی که از روز شنبه علیه این گروه در ولایت ننگرهار آغاز شده، کشته شده‌اند.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرد که هدف از عملیات نظامی در ولایت ننگرهار ضربه زدن به گروه داعش است.

مقام‌های امنیتی افغان در مورد تلفات احتمالی نظامیان این کشور چیزی نگفته‌اند.

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار گفته‌اند که این نخستین بار است که گروه داعش به پاسگاه‌های پلیس مرزی و پلیس محلی در منطقه اچین حمله کرده است.

حاجی غالب ولسوال (فرماندار) اچین گفت که در این حمله دو نفر از نیروهای امنیتی کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.

به گفته فرماندار اچین، افراد وابسته به گروه داعش به سلاح‌های سبک و سنگین مجهز بودند و از سوی "پاکستانی‌ها" حمایت می‌شدند.

اخیراً گزارش‌ها از شرق افغانستان حاکی بوده که گروه داعش در مناطق مختلف ولایت ننگرهار نفوذ کرده و در برخی موارد دست به قتل‌های تکان‌دهنده‎ای زده است.

گزارش ملل متحد

روز جمعه، گزارشی از سوی ملل متحد منتشر شد که در آن از حضور و نفوذ روز افزون گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) یاد شده بود.

گروه ناظر بر فعالیت‌های شبکه القاعده که در سال ۱۹۹۹ ایجاد شد، در آخرین گزارش‌اش گفته است که داعش از جمله ۳۴ ولایت افغانستان در ۲۴ آن نفوذ دارد و عملا سربازگیری می‌کند.

گزارش‌ ملل متحد با استناد از نیروهای امنیتی افغان نوشته است که حد اقل ۱۰ درصد اعضای گروه طالبان هواخواه داعش هستند.