نیروهای افغانستان 'کنترل قندوز را از طالبان پس گرفتند'

سازمان ملل اعلام کرده که نبردهای قندوز صد کشته و زخمی و هزارها بیجا شده به جا گذاشته است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

سازمان ملل اعلام کرده که نبردهای قندوز صد کشته و زخمی و هزارها بیجا شده به جا گذاشته است

مقام های افغانستان اعلام کرده اند که کنترل بخش های مهم قندوز را، سه روز پس از افتادن شهر به دست نیروهای طالبان، پس گرفته اند.

مقام ها گفتند که عملیاتی که در طول شب شروع شد به بازپس گیری مراکز دولتی و وارد شدن "تلفات سنگین" به پیکارجویان منجر شده است.

وزارت دفاع افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته که در این عملیات، ۱۵۰ مخالف مسلح کشته و ۹۰ نفرشان زخمی شده است.

طالبان واکنشی نشان نداده، اما تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر شده ظاهرا نیروهای دولتی را در نواحی اطراف شهر نشان می دهد.

سید سرور حسینی سخنگوی رئیس پلیس قندوز به بی‌بی‌سی گفت که ارتش دفاتر دولتی، دفتر رئیس پلیس و ساختمان وزارت اطلاعات را پس گرفته و افزود که "اجساد اعضای طالبان پراکنده است."

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان هم در توییتر نوشت:‌ "نیروهای خاص امنیتی کشور کنترول شهر کندز را به دست گرفته و عملیات های تصفیوی همچنان جریان دارد. تلفات سنگین به دشمن وارد گردیده است."

به گفته یک ژنرال ارشد وزارت داخله، ژنرال ظاهر ظاهر، صدها جنگجوى طالب کشته شدند و اجساد شان در جاده ها باقى مانده است.

این اخبار پس از آن منتشر می شود که وزارت کشور افغانستان چهارشنبه اعلام کرد عملیات بازپس‌گیری شهر قندوز به زودی آغاز می‌شود.

این درحالی است که گزارش ها حاکی بود جنگجویان طالبان در تازه ترین حرکت پس از اشغال روز دوشنبه قندوز، یک مقر نظامی در بالا حصار را گرفته اند و قبضه بر شهر را گسترش داده اند.

طالبان قلعه بالا حصار را برای دو روز مسدود کرده بود و یک مقام امنیتی افغان به خبرگزاری رویترز گفت که تقریبا ۲۰۰ سرباز ارتش پس از اتمام آذوقه و مهمات این مقر را ترک کردند.

سرنوشت این قلعه اکنون معلوم نیست با این حال گزارش ها حاکی از ادامه نبردها در برخی نواحی است.

رویترز ساعاتی پیش همچنین به نقل از مقام های ائتلاف گزارش داده بود که نیروهای ویژه آمریکایی و متحدان آن مستقیما وارد نبرد با شورشیانی شدند که فرودگاه قندوز را محاصره کرده بودند.

در روزهای اخیر همچنین گزارش هایی از نبرد در ولایت مجاور در بغلان وجود داشته، به طوری که گفته شد یک مقر سابق ناتو هدف حمله قرار گرفته.

همچنین گزارش هایی از درگیری در چند نقطه ولایت تخار در شرق قندوز می رسد. طالبان همچنین مدعی اشغال ناحیه ای در ولایت فراه شد.

داود اعظمی خبرنگار بی بی سی می گوید طالبان سعی در گشودن جبهه های مختلف دارد تا باعث انحراف توجه ارتش از قندوز شود و نیروهای ارتش را بپراکند.