پنتاگون درباره حمله به بیمارستان قندوز تحقیق می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای اوباما از پنتاگون خواسته او را در جریان کامل تحقیق درباره حادثه قندوز بگذارند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید وزارت دفاع این کشور تحقیقات کاملی را درباره حادثه حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان آغاز کرده است.

آقای اوباما گفته است پیش از قضاوت قطعی درباره این "فاجعه"، منتظر نتایج این تحقیق می‌مانیم و از پنتاگون خواسته است او را در جریان کامل تحقیق درباره این حادثه بگذارند.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید دست کم ۱۹ نفر، از جمله ۱۲ تن از کارکنان این سازمان و ۷ بیمار، در حمله هوایی به بیمارستان شهر قندوز در شمال افغانستان کشته شده‌اند.

شمار زخمی‌های این حمله که نیم شب جمعه، ۱۰ مهر (میزان) روی داد، ۳۷ نفر اعلام شده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است ما به همکاری نزدیک خود با رئیس جمهوری افغانستان و دولت این کشور و متحدان بین‌المللی‌مان ادامه می‌دهیم تا نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بتوانند امنیت کشورشان را برقرار کنند.

به گفته پزشکان بدون مرز، سه کودک هم در میان کشته شدگان این حمله هستند و از سرنوشت شماری از بیماران و کارکنان بیمارستان اطلاعی در دست نیست.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید ساختمان بیمارستان در اثر بمباران به شدت آسیب دیده است.

این سازمان در بیانیه خود، بمباران بیمارستانش در شهر قندوز افغانستان را "وحشیانه" خوانده و آن را محکوم کرده است.

'جنایت جنگی' اگر عمدی باشد

حق نشر عکس MSF

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید حمله هوایی به بیمارستان شهر قندوز، ممکن است یک جنایت جنگی محسوب شود.

زید رعد الحسین، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد با غیرقابل توجیه خواندن حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز، گفت اگر در دادگاه ثابت شود که این حمله عمدی بوده، می‌تواند یک جنایت جنگی محسوب شود.

از سوی دیگر، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان گفته است که نیروهای ناتو در این کشور به دلیل بمباران بیمارستان قندوز عذرخواهی کرده‌اند.

ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرده که فرمانده نیروهای ناتو درباره این واقعه توضیح داده است، اما جزئیاتی از چگونگی این بمباران ارائه نداد.

ناتو با انتشار یک بیانیه گفته است که حمله هوایی آمریکا "ممکن است به یک مرکز پزشکی در آن نزدیکی، خسارت زده باشد." ارتش آمریکا گفته است که درباره این بمباران تحقیق می‌کند.

حق نشر عکس b

سفارت آمریکا در کابل در بیانه‌ای رویداد بیمارستان قندوز را "غم‎انگیز" خواند و نسبت به آن ابراز تاثر و با کسانی که در قندوز از خشونت رنج می‌برند، ابراز همدردی کرده، اما توضیحی درباره چگونگی وقوع این رویداد نداده است.

ادامه بمباران بعد از اطلاع به کابل و واشنگتن

در این بیانیه گفته شده که این بمباران ساعت ۲:۱۰ بامداد روز شنبه (۱۱ میزان/مهر) به وقت محلی و درحالی آغاز شد که بیمارستان پر از بیماران و کارکنان بود.

پزشکان بدون مرز افزوده که پس از آن که موقعیت دقیق بیمارستان به وسیله جی‌پی‌اس مشخص و به مقام‌های نظامی آمریکایی و افغان در کابل و واشنگتن اطلاع داده شد، این بمباران بیش از ۳۰ دقیقه ادامه یافت.

سازمان پزشکان بدون مرز از عاملان حمله هوایی به بیمارستانش توضیح خواسته و گفته باید توضیح داده شود که در قندوز دقیقاً چه روی داده و چگونه امکان‌ دارد که این رویداد "وحشتناک" اتفاق بیفتد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، می‌گوید در حال تحقیق در این مورد است که آیا نیروهای آمریکایی این ساختمان را بمباران کرده‌اند یا نه.

از روز دوشنبه که طالبان وارد شهر قندوز شدند، درگیری شدیدی در این شهر در جریان است.

حق نشر عکس MSF
Image caption پزشکان بدون مرز گفته که این تصویر بیمارستان قندوز پس از بمباران است

بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز ۹۲ بستر دارد، اما با افزایش شمار زخمیان در چند روز اخیر، شمار بسترهای خود را تا ۱۵۰ عدد افزایش داد.

سازمان پزشکان بدون مرز در وبسایت خود نوشته که اتاق‌های اداری و آزمایشگاه‌ها و حتی کف اتاق‌ها را با گستردن تشک، به تخت‌خواب زخمیان تبدیل کرده است.

پزشکان بدون مرز گفته که تا دو روز پیش ۲۹۶ زخمی از جمله ۶۴ کودک در این بیمارستان تحت درمان قرار گرفتند که وضعیت ۷۴ نفر آن وخیم بوده است.

سازمان پزشکان بدون مرز در افغانستان ۴۰۰ کارمند افغان و ۱۰ کارمند از دیگر کشورها دارد.

گروه طالبان هفته گذشته با تهاجم گسترده‌ای قندوز را تصرف کرد، اما پس از سه روز بخش‌های جنوبی آن را در پی عملیات نیروهای مسلح دولتی با حمایت نیروهای ناتو، از دست داد.

تصرف قندوز، بزرگ‌ترین پیروزی نظامی طالبان در مناطق شهری افغانستان طی چهارده سال اخیر است.