پزشکان بدون مرز: یک هیات بی‌طرف بین المللی حمله به بیمارستان قندوز را بررسی کند

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان پزشکان بدون مرز گفته فعالیت بیمارستان به سبب آسیب شدیدی که در این حمله دیده، متوقف شده است

یک روز پس از حمله هوایی نیروهای ناتو به یک بیمارستان متعلق به سازمان پزشکان بدون مرز در شهر قندوز، این سازمان خواهان تحقیق یک هیات بی‌طرف بین‌المللی در مورد این حادثه شده است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۴ اکتبر از قول یکی از مقامات رسمی سازمان پزشکان بدون مرز نوشته است که آنها نمی‌توانند به تحقیقی که تنها به وسیله ارتش آمریکا انجام شود، اعتماد کنند.

پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که وزارت دفاع این کشور تحقیقات کاملی را درباره حادثه حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان آغاز کرده است.

آقای اوباما گفته که پیش از قضاوت قطعی درباره این "فاجعه"، منتظر نتایج این تحقیق می‌ماند و از پنتاگون خواسته است او را در جریان کامل تحقیق درباره این حادثه بگذارد.

با این حال کریستوفر استوک، مدیر کل سازمان پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای گفته است: "با این فرض روشن که جنایت جنگی اتفاق افتاده است، پزشکان بدون مرز خواهان تحقیقی کامل و شفاف از سوی یک هیات بی‌طرف بین‌المللی در مورد این حادثه است."

روز شنبه هواپیماهای نیروهای ائتلاف بین‌المللی حاضر در افغانستان که برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در قندوز عملیات می‌کنند، بیمارستان سازمان پزشکان بدون مرز را هدف حمله قرار دادند.

به گفته سازمان پزشکان بدون مرز در این حمله که نزدیک به یک ساعت طول کشید، ۱۲ کارمند این نهاد و ۱۰ نفر از بیماران کشته شدند.

در همین حال حمدالله دانشی که به تازگی به عنوان سرپرست ولایت قندوز تعیین شده، به روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گفته است که افراد وابسته به گروه طالبان برای چندین روز از این بیمارستان برای آتشباری بر نیروهای افغان و بین المللی استفاده می‌کردند.

آقای دانشی مدعی شده است: "محوطه بیمارستان صددرصد به وسیله طالبان استفاده می‌شد. بیمارستان باغ وسیعی دارد و طالبان آنجا بودند، ما برای مدتی آتشباری آنها را تحمل کردیم."

سازمان پزشکان بدون مرز این ادعا را رد کرده و گفته است که در هنگام حمله، به غیر از کارمندان این سازمان و بیماران، کس دیگری در بیمارستان نبوده و هیچ یک از کارمندان آن نیز در مورد درگیری در داخل بیمارستان گزارشی نداده است.

این نهاد افزوده: "مهم است به خاطر داشته باشیم که مطابق با قوانین بشردوستانه، هر فرد مجروحی که در بیمارستان بستری است، فارغ از اینکه پیش از این برای چه گروهی می‌جنگیده، یک فرد غیر نظامی به حساب می‌آید."

گروه طالبان روز دوشنبه گذشته شهر قندوز در شمال افغانستان را تصرف کردند و از آن زمان تا به حال عملیات نیروهای امنیتی افغان با حمایت قوای هوایی ناتو برای پس گرفتن کامل این شهر ادامه دارد.

مقام‌های افغان روز یکشنبه اعلام کردند که نیروهای دولتی این کشور توانسته‌اند کنترل مرکز و نقاط مهم قندوز را به دست بگیرند.