نیروهای دولتی افغانستان از ادامه پاکسازی شهر قندوز خبر می‌دهند

حق نشر عکس MoI
Image caption فرمانده پلیس قندوز می‌گوید که عملیات پاکسازی شهر از مخالفان مسلح ادامه دارد

فرماند پلیس قندوز می‌گوید که نیروهای امنیتی افغانستان در نقاط مهم و کلیدی شهر قندوز مستقر شده‌اند و پیشروی این نیروها برای پاکسازی تمام شهر از نیروهای وابسته به گروه طالبان ادامه دارد.

محمد قسیم جنگل باغ به خبرنگاران گفته که بالا حصار و تمام نقاطی که نیروهای گروه طالبان از آنجا برای مردم این شهر ایجاد خطر می‌کردند، به وسیله نیروهای امنیتی افغان پاکسازی شده‌ است.

پلیس افغانستان نیز تصاویری را منتشر کرده که در آن نیروهای دولتی در حال توزیع غذای آمده برای مردم شهر قندوز که از شش روز تاکنون در درگیری‌ها گیر مانده بودند، دیده می‌شوند.

حق نشر عکس MoI
Image caption میدان اصلی شهر در روزهای گذشته چندین بار دست‌به‌دست شده است

این تصاویر خودروهای نیروهای امنیتی افغانستان را نشان می‌دهد که در مرکز شهر در حرکت هستند و نیروهای پلیس در حال برافراشتن پرچم افغانستان در میدان مرکزی شهر هستند.

میدان مرکزی شهر قندوز در شش روز گذشته به گفته مردم بارها دست‌به‌دست شده است.

شاهدان عینی نیز تایید کردند که اکنون مرکز و بیشتر نقاط این شهر در کنترل نیروهای امنیتی افغان است و نیروهای امنیتی در شرق و غرب سرگرم جنگ با نیروهای وابسته به گروه طالبان هستند.

به گفته این شاهدان در حال حاضر درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان در بندر خان آباد در شرق شهر و منطقه سه‌درک در غرب شهر ادامه دارد.

سید سرور حسینی، سخنگوی پلیس قندوز نیز به بی‌بی‌سی گفت که اکنون پاکسازی نیروهای پلیس در شهر ادامه دارد.

در همین حال وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که یک تیم از پزشکان را برای رسیدگی به زخمیان در بیمارستان مرکزی شهر قندوز مستقر خواهد کرد.

گفته می‌شود که به دلیل ادامه درگیری‌ها و بمباران روز گذشته بیمارستان پزشکان بدون مرز، در حال حاضر شمار اندکی از پزشکان در شهر مشغول امدادرسانی به زخمیان هستند.

پزشکان بدون مرز نیز اعلام کرده که فعالیت بیمارستان این سازمان به دلیل صدمه شدیدی که از حمله هوایی دیروز دیده، متوقف شده و بیماران نیز به محل دیگری منتقل شده‌اند. این سازمان گفته که شماری از کارمندان خود را از قندوز خارج کرده است و مابقی کارمندان آن نیز در سایر بیمارستان‌های شهر سرگرم ارائه خدمات پزشکی به مردم هستند.

حق نشر عکس MoI
Image caption سنای افغانستان امروز وزیر داخله این کشور برای توضیح در مورد افزایش ناامنی‌ها و ادامه جنگ در قندوز فراخواند

از سوی دیگر نور الحق علومی، وزیر داخله (کشور) افغانستان که روز یکشنبه برای پاسخ به سوالات نمایندگان در مورد افزایش ناامنی و ادامه درگیری در قندوز به مجلس سنای این کشور فراخوانده شده بود، گفت که ضعف نیروهای دولتی این است که نمی‌توانند به گونه درست در مورد کارکردهای خود تبلیغ کنند در حالی که مخالفان توانسته‌اند جنگ روانی به راه اندازند.

آقای علومی تاکید کرد که در حال حاضر عملیات در این شهر ادامه دارد و در کنار آن رسیدگی به پرونده کسانی که در سقوط قندوز دست داشته و یا در انجام وظیفه غفلت کرده‌اند در حال بررسی است.

او به محاکمه یک فرمانده پلیس این ولایت اشاره کرد که در منطقه چادره به نیروهای تحت امرش فرمان ترک محل استقرارش را داده بود.

به گفته وزیر داخله افغانستان شماری دیگر از افرادی که در جریان سقوط قندوز مرتکب غفلت و اشتباه شده‌اند نیز شناسایی شده‌اند و به زودی محاکمه خواهند شد.

حق نشر عکس MoI
Image caption نیروهای امنیتی به مردم قندوز غذای آماده توزیع کردند
حق نشر عکس FB
حق نشر عکس FB