اعلام پایان جنگ در شهر قندوز و آغاز عرضه خدمات عمومی

حق نشر عکس MoI
Image caption سرپرست ولایت قندوز گفته که نیروهای امنیتی افراد وابسته به طالبان را از شهر بیرون رانده‌اند

سرپرست ولایت قندوز می‌گوید که جنگ در داخل شهر قندوز پایان یافته و اداره‌های دولتی خود را برای ارائه خدمات به شهروندان و کمک‌رسانی به نیازمندان آماده می‌کنند.

حمدالله دانشی به سید انور، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که شهر قندوز، مرکز ولایت قندوز از وجود افراد مسلح وابسته به گروه طالبان "کاملا پاک‌سازی شده است".

آقای دانشی گفت که اداره‌های اصلی دولتی مانند دفتر سرپرست ولایت، فرماندهی پلیس، اداره امنیت ملی و بهداشت فعال شده و اداره برق هم در حال فعال شدن است.

سرپرست ولایت قندوز افزود که در حال حاضر اولویت او رساندن برق و آب به مردم و فعال کردن بیمارستان شهر قندوز است. او تاکید کرد که آب و برق تا ساعات دیگر به خانه‌های مردم خواهد رسید.

آقای دانشی از اهالی قندوز دعوت کرد که به این شهر بازگردند و زندگی عادی را از سر گیرند. او افزود: "کسانی که در خانه‌های خود بوده‌اند، حالا دارند بیرون می‌آیند و به کار و زندگی عادی شروع می‌کنند."

با وجود این، سرپرست ولایت قندوز گفت که عملیات نظامی علیه گروه طالبان با بیرون راندن افراد وابسته به این گروه به پایان نمی‌رسد، بلکه آنها در بیرون شهر هم دنبال خواهند شد.

او افزود که حالا توانایی طالبان برای سازماندهی عملیات تهاجمی به شهر قندوز از بین رفته و ممکن است که این گروه اقدام به بمب‌گذاری و خرابکاری در داخل شهر کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فعال کردن بیمارستان و رساندن برق و آب به مردم، از اولویت‌های مقام‌های ولایت قندوز خوانده شده است

حمدالله دانشی گفت کمیسیونی برای بررسی آسیب‌های چهارده روز جنگ در قندوز تعیین شده و پس از دریافت گزارش این کمیسیون، به کسانی که در جنگ آسیب دیده‌اند، کمک خواهد شد.

اداره ملی مبارزه با حوادث افغانستاناعلام کرده که حدود ۱۲ هزار خانواده از شهر قندوز آواره شده‌اند و اتاق‌های تجارت افغانستان گفته که بخش خصوصی در طول جنگ در قندوز، روزانه حدود سه میلیون دلار زیان دیده است.

طالبان روز ۶ میزان (مهر) با تهاجمی گسترده از سه طرف شهر قندوز، این شهر را به تصرف خود درآوردند و بزرگ‌ترین پیروزی خود در چهارده سال گذشته را رقم زدند.

نهادهای حقوق بشری و دولت افغانستان از تجاوز جنسی، غارت دارای‌هایی مردم و کشتارهای عمدی گسترده توسط افراد وابسته به گروه طالبان در داخل شهر قندوز خبر داده، اما این گروه آن را تکذیب کرده است.

مطالب مرتبط