'نیروهای افغان کنترل کامل ولسوالی خم‌آب در جوزجان را به دست گرفتند'

حق نشر عکس f
Image caption بخش‌هایی از ولسوالی خم‌آب ولایت جوزجان، حدود بیست روز پیش به دست طالبان افتاد

مقام‌های محلی در ولایت جوزجان در شمال افغانستان می‌گویند که نیروهای امنیتی افغانستان، افراد وابسته به گروه طالبان را به طور کامل از این ولسوالی بیرون رانده‌اند.

نیروهای طالبان توانسته بودند حدود بیست روز پیش، بخش‌هایی از این ولسوالی را به تصرف خود درآورند.

روز گذشته (چهارشنبه ۲۹ میزان/مهر) منابع نزدیک به ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، گفته بودند که عملیاتی به رهبری او برای پس گرفتن کامل این ولسوالی از نیروهای طالبان آغاز شده است.

عبدالحفیظ خاشعی، مسئول امنیت فرماندهی پلیس ولایت جوزجان، به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای افغان پس از پاکسازی ولسوالی "خم‌آب" به سمت ولسوالی "قرقین" این ولایت رفته‌اند.

آقای خاشعی گفته که ۲۰ شورشی وابسته به گروه طالبان در عملیات برای پس گرفتن خم‌آب کشته و ده‌ها نفر دیگر از آنها زخمی شده‌اند. به گفته او پنج نفر از نیروهای محلی موسوم به "خیزش مردمی" نیز در اثر انفجار یک مین کارگذاری‌شده در محل کشته شده‌اند.

گروه طالبان تا به حال در این مورد اظهار نظری نکرده است.

این دومین سفر جنگی ژنرال دوستم به شمال افغانستان برای مقابله با شورشیان مسلح مخالف دولت در کمتر از دو ماه گذشته است.

پیشتر منابع نزدیک به آقای دوستم گفته بودند که او ابتدا به ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب که به تازگی به تصرف نیروهای طالبان درآمده، خواهد رفت اما به گفته سلطان فیضی، مشاور رسانه‌ای آقای دوستم، رئیس جمهوری و شورای امنیت ملی افغانستان از او خواسته‌اند تا عملیات علیه شورشیان طالب را از ولسوالی خم‌آب شروع کند.

به گفته نزدیکان آقای دوستم قرار است او پس از پاکسازی مناطق ناامن ولایت جوزجان از وجود مخالفان مسلح، به ولایت فاریاب برود.

Image caption این دومین سفر جنگی آقای دوستم به شمال افغانستان برای مقابله با شورشیان مسلح در کمتر از دو ماه گذشته است