آمار کشته های زلزله در افغانستان و پاکستان به ۲۷۰ رسید

رانش زمین در دره هنزه در پاکستان گزارش شده است
توضیح تصویر،

رانش زمین در دره هنزه در پاکستان گزارش شده است

در پی وقوع زلزله ای به قدرت ۷.۵ درجه در شمال شرقی افغانستان، تاکنون مرگ بیش از ۲۷۰ نفر عمدتا در پاکستان تایید شده است.

این زلزله روز دوشنبه ۴ عقرب (آبان) مناطقی در افغانستان و پاکستان را لرزاند و در مناطقی از هند، چین و تاجیکستان نیز احساس شد.

کانون زلزله در رشته کوه های هندوکش در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرق شهر فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان در شمال‌شرق افغانستان و در عمق حدود ۲۰۰ کیلومتری سطح زمین بوده است.

تیم های امداد و نجات به نواحی دورافتاده کوهستانی اعزام شده اند.

به علت عمق زلزله، خسارات آن کمتر از زلزله هایی با قدرت مشابه است، با این حال انتظار می رود آمار تلفات افزایش یابد چون بسیاری از مناطقه زلزله زده در مناطق صعب العبور کوهستانی قرار دارد.

مقام‎های افغان گفته‌اند که بیشتر از ۶۰ نفر در ولایت‌های بدخشان، تخار، کنر و ننگرهار کشته شده‌اند. بیشتر از ۲۰۰ نفر نیز در اثر این زلزله در ولایت‌های مختلف افغانستان زخمی شده‌اند.

آمار تایید شده کشته ها در پاکستان به حداقل ۲۱۴ نفر رسیده و مقام ها می گویند بالاتر از یک هزار نفر هم زخمی شده اند.

حادثه بیشترین تعداد کشته و زخمی را در ایالت خیبر پختونخوا پاکستان به جا گذاشت. از آمار کشته ها، حداقل ۱۷۹ نفر مربوط به این ناحیه بوده است.

توضیح تصویر،

کفش های دانش آموزان دختر در مدرسه ای که ۱۲ نفر در آن کشته شدند

مسئولان محلی در ولایت شمالی تخار می‌گویند که ۱۲ دانش آموز یک مکتب دخترانه در این ولایت، هنگام فرار از ساختمان این مدرسه زیر دست و پا مانده و جان خود را از دست داده‌اند.

سنت الله تیمور سخنگوی والی تخار به بی بی سی گفت که علاوه بر مرگ ۱۲ دانش آموز، ۲۵ دانش آموز دیگر هنگام فرار زیر دست و پا ماندند و مجروح شدند.

فرمانده پلیس کنر به نعمت‌الله کریاب، گزارشگر بی‌بی‌سی در این ولایت گفته است که در زلزله امروز در این ولایت دست کم ۳۰ نفر کشته و ۷۵ نفر دیگر زخمی شده اند.

گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که صدها خانه در ولایت‌های مختلف افغانستان در اثر این زلزله تخریب شده یا آسیب‌ دیده‌اند.

نصیره محب، خبرنگار بی‌بی‌سی در پاکستان می‌گوید که نیروهای امدادرسان در این کشور هنوز هم قربانیان را از زیر آوارها بیرون می‌کشند و احتمال می‌رود شمار قربانیان افزایش یابد.

توضیح تصویر،

زلزله از جمله در ولایت بدخشان خساراتی به بار آورد

توضیح تصویر،

این دختربچه یکی از کسانی بود که در اثر جراحات زلزله در بیمارستانی در پیشاور مداوا شدند

سازمان زمین شناسی پاکستان تا به حال ۱۳ پس‌لرزه را در این کشور ثبت کرده است.

شاهدان عینی می گویند که در شهر کریم‌آباد پاکستان زلزله باعث رانش زمین به سوی رود هنزه شده است. مقام های پاکستانی می گویند که گزارش ها حاکی از بسته شدن بزرگراه قراقرم میان گلگت و بلتستان به علت رانش زمین است.

در دهلی پایتخت هند هم مردم به خیابان ها آمدند و مدارس و دفاتر دولتی تخلیه شدند. متروی دهلی هم موقتا از کار باز ماند.

در دوشنبه پایتخت تاجیکستان بعضی ساختمان ها آسیب دید.

رسانه های محلی گزارش می دهند که پلکان مدرسه ای در یاوان فروریخت و ۱۴ کودک را زخمی کرد.

همچنین گزارش هایی از جراحات در اثر یورش جمعیت هنگام تخلیه ساختمانی در دانشگاه خاروغ تاجیکستان گزارش شد.

توضیح تصویر،

امدادگران در جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان در حال انتقال مجروحان به بیمارستان

توضیح تصویر،

زلزله باعث تخریب خانه ها در پیشاور پاکستان شد

واکنش‌ها

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ضمن ابراز همدردی با قربانیان این حادثه گفته است که تمام نهادهای مسئول در این کشور، برای کمک به آسیب‌دیدگان در حالت آماده‌باش قرار دارند.

به دنبال وقوع این زمین‌لرزه جلسه اضطراری کمیسیون رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان برگزار شد. آقای عبدالله در این جلسه گفت که آنها سرگرم جمع‌آوری اطلاعات موثق در مورد تلفات و خسارات این حادثه هستند.

رسانه‌های پاکستانی نیز گزارش دادند که نواز شریف، نخست وزیر این کشور سفر خود به بریتانیا را نیمه‌تمام گذاشته و در راه بازگشت به پاکستان است.

کشورهای ایران، آمریکا، هند و ترکیه، اتحادیه اروپا و دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان با قربانیان این زمین‌لرزه ابراز همدردی کرده و گفته‌اند آماده کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان هستند.

توضیح تصویر،

این زلزله در کابل هم به تعدادی از خانه‌ها و ساختمان‌ها آسیب رسانده است