شمار پناهجویان افغان به اروپا چهار برابر شده است

افغانستان هم اکنون حدود پنج میلیون مهاجر در پاکستان و ایران دارد
توضیح تصویر،

افغانستان هم اکنون حدود پنج میلیون مهاجر در پاکستان و ایران دارد

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان می‌گوید که شمار پناهجویان افغانی که در هشت ماه نخست سال جاری میلادی به اروپا رفته‌اند، به بیش از ۱۲۲ هزار نفر می‌رسد.

نادر فرهاد، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که این آمار در مدت مشابه در سال گذشته بیش از سی هزار نفر بوده است.

به گفته وی، این آمار بخشی از ۶۵۰ هزار پناهجویی است که در سال جاری به اروپا پناه بردند.

به اساس معلومات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در سال جاری در مسیر این مهاجرت‌ها، ۲۶ هزار نفر از شهروندان کشورهای مختلف جهان، جان خود را از دست داده اند که شماری افغان نیز در این گروه شامل هستند.

آقای فرهاد می‌گوید آنها در کنار دولت افغانستان می‌کوشند زمینه را برای بازگشت پناهجویان افغان فراهم سازند.

اسلام‌الدین جرات، سخنگوی وزارت امور مهاجرین، آمار کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان را تایید می‌کند.

او می‌گوید که این مهاجرت‌ها در حالی صورت می‌گیرد که در سال جاری بیش از پنجاه هزار پناهجوی افغان از پاکستان و ایران به این کشور بازگشته‌اند.

آقای جرات می‌گوید که با وجود تلاش‌های حکومت هنوز هم مشکلاتی وجود دارد که افغانها مجبور به ترک کشورشان می‌شوند.

او تاکید می‌کند که برای فراهم‌آوری زمینه بهتر زندگی و دلگرمی مردم به بود و باش در افغانستان، تمام نهادهای حکومتی باید یکجا بکوشند.

با افزایش مهاجرت‌ها از کشورهای عربی به خصوص سوریه به اروپا، ناامنی، فقر و بی‌ثباتی سبب شده است که شمار زیادی از افغانها نیز کشورشان را ترک کنند.

به دنبال شدت گرفتن موج این مهاجرت‌ها، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور، از شهروندان افغانستان خواست کشور را ترک نکنند و وعده سپرد که وضعیت زندگی را در این کشور بهبود خواهد بخشید.

شماری از جوانان افغان نیز به تازگی کمپنی زیر عنوان "افغانستان به تو نیاز دارد" راه انداخته و از هم وطنانشان خواسته‌اند دست به مهاجرت نزنند.

در حال حاضر افغانستان علاوه بر مهاجرانش در نقاط مختلف جهان، بیشترین مهاجر را که حدود پنج میلیون نفر گفته می‌شود، در کشورهای همسایه‌اش یعنی ایران و پاکستان، دارد.