بازداشت یک افغان در هلند به اتهام ارتکاب جرایم جنگی در ۳۵ سال پیش

یک شهروند افغانستان به اتهام ارتکاب جرایم جنگی بیش از ۳۵ سال پیش در افغانستان، از سوی پلیس در شهر بندری روتردام در غرب هلند بازداشت شده است.

دادستانها در هلند گفته اند صادق علمیار که ۶۴ سال دارد، به اتهام عضویت در یک واحد ویژه کماندوهای ارتش افغانستان که در کشتار مجاهدین در آوریل سال ۱۹۷۹ در شرق افغانستان نقش داشته، بازداشت شده است.

دادستان هلند گفته است که در بیستم آوریل ۱۹۷۹ پس از حمله مجاهدین در روستای کرالای کنر افغانستان واحدهای ارتش دولت وارد این روستا شده و شمار زیادی از مردان و پسران جوان در این روستا را به قتل رساندند.

او در سال ۱۹۹۰ در هلند پناهنده شد اما پس از آن که خانواده‌های قربانیان در سال ۲۰۰۸ دادخواستی را به دادستانی هلند سپردند، او تحت پیگرد قرار گرفت.

پیش از این نیز دو ژنرال حکومت پیشین افغانستان در هلند به جرم ارتکاب جرایم جنگی زندانی شده و یک پرونده دیگر پس از مرگ متهم در سال ۲۰۱۳ بسته شد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز از اقدام دادستانی هلند استقبال کرده و آن را گامی برای تامین عدالت خوانده است و از دیگر کشورها از جمله آمریکا، کانادا و استرالیا خواسته است تا علیه شهروندان افغانستان که متهم به جنایت جنگی هستند و در این کشورها زندگی می‌کنند، اقدام کند.