هلند خواستار ارائه شواهد علیه شهروند افغان متهم به ارتکاب جرایم جنگی شد

Image caption دادستانی هلند ارائه اسناد و شواهد توسط ساکنان و کارمندان ولایت کنر را مهم خواند است

دادستانی هلند از شهروندان افغانستان خواسته است تا اگر اسناد و مدارکی مبنی بر دست داشتن یک تبعه افغان ساکن این کشور در قتل عام شمار زیادی از افغان‌ها در ۳۵ سال پیش در دست دارند، ارائه کنند.

روز شنبه ۳۱ اکتبر، دادستانی هلند از بازداشت صادق علمیار به اتهام عضویت در یک واحد ویژه کماندوهای ارتش افغانستان که در کشتار مجاهدین در آوریل سال ۱۹۷۹ در شرق افغانستان نقش داشت، خبر داد.

در نامه‌ای که دادستانی هلند روز دوشنبه ۳ نوامبر منتشر کرده است، از افراد و اشخاصی که در تاریخ ۳۱ حمل (فروردین) سال ۱۳۵۸ و یا حوالی آن در مناطق کرهاله، دم کلی و اسعدآباد ولایت کنر در شرق افغانستان، حاضر و شاهد حادثه آنروز بودند، خواسته است که با پلیس هلند تماس بگیرند.

این نهاد همچنین از درجه‌داران نظامی و کارمندان دولتی که در زمان وقوع حادثه در این ولایت ماموریت داشته‌اند خواسته که اطلاعات و اسناد خود را در اختیار دادستانی هلند قرار دهند.

دادستانی هلند نوشته که در این حمله شمار زیادی از مردان و جوانان روستا از خانه‌های خود بیرون کشیده شدند و با شلیک گلوله به قتل رسیدند و افرادی که باقی مانده بودند به وسیله سربازان به مناطق دیگر منتقل و در آنجا به قتل رسیدند.

پس از این حادثه به گزارش دادستانی هلند، زنان و کودکان افراد قربانی منطقه را ترک کردند و خانه‌های آنان برای سالیان متمادی متروک ماند.