افراد وابسته به دو شاخه طالبان در زابل افغانستان درگیر شدند

حق نشر عکس
Image caption ملا محمد رسول، سرپرست شاخه انشعابی گروه طالبان

منابع محلی در ولایت زابل در جنوب افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که نیروهای وابسته به ملا منصور رهبر گروه طالبان در این ولایت با نیروهای وابسته به ملا دادالله که از ملا محمد رسول، سرپرست شاخه انشعابی گروه طالبان حمایت می‌کند، درگیر شده‌اند.

بعد از مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان، این نیروها ملا اختر منصور را به عنوان رهبر جدید خود اعلام کردند ولی چند روز قبل شماری از افراد وابسته به این گروه که با رهبری منصور مخالفند، ملا محمد رسول را به عنوان سرپرست خود اعلام کردند.

به گفته منابع محلی این درگیری امروز، شنبه، ۱۶ عقرب (آبان) در ولسوالی خاک افغان در روستای سولان میان دو گروه رخ داده که جنگ‌جویان ازبکستانی نیز در حمایت از افراد وابسته به ملا دادالله جنگیده‌اند.

این منابع گفته‌اند که نیروهای وفادار به ملا دادالله توانسته‎اند که نیروهای ملا منصور را عقب برانند. در این درگیری یک عضو گروه طالبان کشته شده ولی مشخص نیست که به کدام یک از دو طرف تعلق دارد.

دو شاخه گروه طالبان تا به حال در مورد این درگیری اظهارنظری نکرده‌اند.

حدود دو ماه پیش نیز عطاجان حق‌بیان، رئیس شورای ولایتی زابل به بی‌بی‌سی گفت که صدها شبه‌نظامی طرفدار ملا اختر محمد منصور، رهبر جدید طالبان و مخالفان او در ولسوالی خاک‌افغان این ولایت در برابر هم صف‌آرایی کرده‌اند.

Image caption ملا اختر منصور

مطالب مرتبط