مشاور امنیت ملی افغانستان برای جذب کمک نظامی به هند رفت

Image caption محمد حنیف اتمربا برنامه مشخصی به هند رفته است

حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان برای جلب کمک هند در روند مبارزه با تروریسم و تقویت نیروهای مسلح افغانستان، برای یک دیدار دو روزه‌ با مقامات هندی به دهلی نو رفته است.

او در جریان این سفر با وزیر دفاع، مشاور امنیت ملی و دیگر مسئولان امنیتی و اطلاعاتی هند دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

تواب غورزنگ، سخنگوی مشاور امنیت ملی افغانستان در مورد اهمیت این سفر می‌گوید:" افغانستان از این سفر انتظارات زیادی دارد. مشاور امنیت ملی افغانستان روی جزئیات همکاری دوجانبه با هند صحبت خواهد کرد."

آقای غورزنگ جزئیات بیشتر درباره این انتظارات ارائه نداد، اما این نخستین بار بعد از آغاز کار دولت وحدت ملی افغانستان است که یک مقام ارشد افغان برای گفت‌وگو روی طرح مشخصی برای مبارزه با تروریسم و نقش بیشتر هند در تقویت نیروهای مسلح افغانستان، راهی هند شده‌است.

رسانه‌های هند در آستانه سفر آقای اتمر از قول یک مقام امنیتی هند گزارش کردند که هند آماده است تا چهار هواپیمای جنگی MI25 به افغانستان کمک کند.

افغانستان در یک فصل سخت جنگ با گروه طالبان قرار دارد و نظامیان افغان به شدت محتاج هلیکوپترهای جنگی‌اند. در جریان جنگ قندوز که طالبان کنترل شهر را به دست گرفتند، به یاری جنگنده‌های آمریکایی بود که دولت توانست طالبان را از این شهر عقب براند.

آمریکا در چهارده سال گذشته نقش عمده‌ای در سرپا کردن نیروهای مسلح افغانستان داشته، اما تاکنون نیروی هوایی افغانستان را با جنگنده‌های که بتواند پشتوانه نیروهای زمینی این کشور در نبرد با شورشیان باشد، تجهیز نکرده‌است.

کابل پیش از این هم در سال ۲۰۱۳ از دهلی تقاضای کمک نظامی کرده بود تا توان نیروهای مسلح این کشور را در رویارویی با طالبان تقویت کند. از جمله خواسته بود که توپ و تانک و هلیکوپتر در اختیار ارتش این کشور قرار بدهد که بی‌‍پاسخ ماند.

خبرنگار ما هارون نجفی‌زاده می‌گوید هند همواره سیاست محافظه‌کارانه‌ای در تعامل با افغانستان و مخصوصا درخواست‌های کمک نظامی به این کشور در پیش گرفته تا مبادا پاکستان، رقیب سنتی اش را بیشتر برانگیخته کند.

او می‌گوید اکنون اگر هند فعال‌تر از گذشته دست کمک به نیروهای مسلح افغانستان دراز کند و واقعا بالگردهای جنگی در اختیار ارتش افغانستان قرار دهد، می‌تواند پیام روشن و اشاره قوی برای مقابله با طالبان باشد که گفته می‌شود رهبری‌اش در پاکستان قرار دارد.