'افراد وابسته به داعش هفت تن را در افغانستان سربریدند'

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption خانواده‌های گروگانها در پارک زرنگار کابل خیمه تحصن بر پا کرده بودند

مقامات محلی ولایت زابل در جنوب افغانستان اعلام کردند که شب گذشته نیروهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هفت نفر از غیرنظامیان گروگان گرفته شده مربوط به قوم هزاره را کشته‌اند.

غلام جیلانی فراهی، مسئول امنیت ولایت زابل به بی‌بی‌سی گفت که شب گذشته بعد از آغاز درگیری میان نیروهای وابسته به داعش و گروه طالبان، گروگان‌ها از سوی جنگ‌جویان ازبکستانی سربریده‌ شدند.

آقای فراهی همچنین می‌گوید هفت نفر سربریده شده شامل سه زن و چهار مرد هستند که به صورت بی‌رحمانه به قتل رسیده‌اند.

منابع محلی دیروز شنبه، ۱۶ عقرب (آبان) اعلام کردند که نیروهای وابسته به ملا منصور رهبر گروه طالبان در این ولایت با نیروهای وابسته به ملا دادالله که از ملا محمد رسول، سرپرست شاخه انشعابی گروه طالبان حمایت می‌کند، درگیر شده‌اند.

به اساس گفته‌های مقام‌های محلی در این درگیری‌ها جنگ‌جویان ازبکستانی وابسته به داعش در حمایت ازشاخه انشعابی گروه طالبان هم می‌جنگند.

این اتفاق در ولسوالی ارغنداب ولایت زابل رخ داده‌است. آقای فراهی می‌گوید نیروهای داعش از این منطقه به کوه‌ها فرار کرده‌اند.

اجساد گروگانهای کشته شده توسط بزرگان محل به مرکز بهداشتی ولسوالی شاه جوی ولایت زابل منتقل شده است.

جواد وزیر، ولسوال شاه جوی نیز به بی‌بی‌سی گفت که افراد گروگان گرفته شده در گذشته در ولسوالی خاک افغان و ارغنداب توسط گروه داعش نگهداری می‌شدند.

به گفته او مردم محل که از مرگ این افراد اطلاع یافته بودند اجساد آنان را قبل از ظهر به ولسوالی شاه جوی منتقل کردند.

منابع محلی گفته افرادی که گروگان‌ها را کشته جنگجویان ازبکستانی عضو داعش بوده‌اند.

۳۱ نفر از مردم هزاره ، روز چهارم حوت (اسفند) ۱۳۹۳ زمانی که از هرات به سوی کابل سفر می‌کردند، در ولایت زابل از سوی افراد مسلح به گروگان گرفته شدند.

آواخر ثور(اردیبهشت) ۱۹ تن از ۳۱ نفر گروگان آزاد شدند ولی بعدا افراد مسلح چهار نفر غیر نظامی را از ولسوالی گیلان ولایت غزنی به گروگان بردند.