هشت گروگان غیر نظامی در ولایت زابل افغانستان رها شدند

حق نشر عکس Ahmadi Wafa

ریاست امنیت ملی افغانستان و مقام‌های محلی در ولایت غزنی در مرکز افغانستان از آزادی ۸ غیرنظامی گروگان از دست گروه‌های مسلح مخالف دولت خبر داده‌اند.

هشت نفری که آزاد شده‌اند، شامل ۵ مرد، ۲ زن و یک نوجوان هستند و گفته شده که پنج نفر از آنها جزء ۳۱ نفری هستند که افراد مسلح در ماه حوت (اسفند) گذشته آنها را از شاهراه قندهار-کابل گروگان گرفته بودند.

در مورد نحوه آزادی این افراد ابهام وجود دارد.

ریاست امنیت ملی افغانستان گفته است که این افراد به کمک این نهاد آزاد شده‌اند. اما ظفر شریف، ولسوالی جاغوری می‌گوید که افراد آزادشده، قبلا در دست نیروهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در زابل اسیر بودند ولی بعد از درگیری میان نیروهای داعش و گروه طالبان در این ولایت، این افراد به دست طالبان افتادند و طالبان نیز آنها را به بزرگان محلی در ولسوالی جاغوری تحویل داده‌اند.

گفته شده که افراد آزادشده در حال حاضر به مقام‌های محلی سپرده شده‌اند.

۳۱ نفر که بیشتر آنها از قوم هزاره بودند، چهارم حوت، زمانی که از هرات به سوی کابل سفر می‌کردند، در ولایت زابل از سوی افراد مسلح به گروگان گرفته شدند.

۱۹ نفر از این افراد پس از روزها تحمل اسارت، اواخر ثور (اردیبهشت) آزاد شدند. کمی بعد افراد مسلح چهار نفر غیر نظامی را از ولسوالی گیلان ولایت غزنی گروگان گرفتند.

حق نشر عکس Ahmadi Wafa

دو روز پیش هفت نفر از این گروگان‌ها در ولسوالی خاک افغان زابل سربریده شدند.

گروه طالبان و مقامات محلی گفته بودند که بعد از درگیری میان نیروهای وابسته به گروه طالبان، شاخه ملا اختر منصور و افراد وابسته به گروه داعش، نیروهای داعش ۷ گروگان را سر بریده‌اند.

فعالان مدنی و شماری زیادی از مردم هزاره به دلیل آنچه بی‌توجهی دولت به وضعیت گروگان‌ها می‌خوانند، تصمیم گرفته‌اند که جنازه‌های این ۷ گروگان را به کابل منتقل کنند و تظاهرات بزرگی را در این شهر به راه اندازند.

'دولت به مساله گروگان‌گیری بی‌توجهی نکرده است'

در همین حال ظفر هاشمی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، روز سه‌شنبه ۱۹ عقرب (آبان) در یک نشست خبری در کابل گفت که قرار است معاونان دوم رئیس جمهوری و رئیس اجرایی به غزنی سفر کنند. او گفت که رئیس جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان برای حل مشکل گروگان‌گیری با نمایندگان ولایت غزنی دیدار خواهند کرد.

آقای هاشمی تاکید کرد که دولت در مقابل گروگان‌گیری‌ها بی‌توجه نبوده است. به گفته او گروگان‌گیران از آغاز این گروگان‌گیری در ولایت غزنی به دنبال عملیات نیروهای امنیتی افغان، ۵۸ بار محل نگهداری گروگان‌ها را تغییر دادند. او افزود که دولت به خاطر حساسیت موضوع، جزئیات عملیات هایش را افشا نکرده است.

به گفته آقای هاشمی، در جریان چندین عملیات برای رهایی گروگان‌ها در غزنی، تاکنون ۹۰ مخالف مسلح کشته شده است.

حق نشر عکس Ahmadi Wafa