مجلس افغانستان، حکومت را به بی‌تفاوتی در آزادی گروگان‌ها متهم کرد

Image caption اجساد گروگان‌ها شب گذشته به کابل رسید

مجلس نمایندگان افغانستان در نشست عمومی امروزش بر سر موضوع کشته شدن گروگان‌های افغان در ولایت زابل بحث و این رویداد را شدیدا محکوم کرد.

در پایان این نشست اعلامیه‌ای از سوی مجلس نمایندگان منتشر شد.

در این اعلامیه آمده که کشته شدن هفت شهروند افغان در ولایت زابل، زنگ خطری برای رهبران دولت افغانستان بود.

مجلس می‌گوید نمایندگان بارها از نهادهای امنیتی خواهان اقدامات لازم برای رهایی گروگان‌ها شدند اما شاهد بی‌تفاوتی حکومت بود.

در اعلامیه مجلس آمده " رهبری حکومت وحدت ملی که با شعارهای میان تهی از اعتماد ملت بهره بردند و زمام امور کشور را به دست گرفتند، باید بدانند در قبال سرنوشت اتباع کشور مسئولیت دارند و باید در برابر کوتاهی‌شان در رهایی افراد ربوده شده، پاسخ قناعت بخش بدهند."

این در حالی است که ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در یک نشست خبری گفت حکومت آنچه در توان داشت انجام داد.

به گفته وی، نیروهای امنیتی به خاطر حساسیت موضوع نمی توانستند جزئیات تمام عملیات‌های‌شان را اعلام کنند.

در جلسه عمومی امروز مجلس شماری از نمایندگان از هم پیمانان افغانستان برای تامین امنیت در این کشور انتقاد کردند و خواهان بازنگری این پیمان‌ها شدند.

در اعلامیه مجلس نیز از این کشورها و سازمان‌ها به خصوص آمریکا خواسته شده که به تعهدات‌شان برای امن ساختن افغانستان پایبند باشند.

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان تاکید کردند که مردم این کشور متحدانه در برابر مخالفان‌شان می‌ایستند و اجازه تفرقه اندازی به آنها نمی‌دهند.

هزاران شهروند کابل امروز در اعتراض به کشته شدن این گروگان‌ها به خیابان ریخته‌اند. معترضان اجساد سربریده گروگان‌ها را با خود حمل می‌کنند.

اجساد گروگان‌ها روز گذشته از زابل به غزنی و بعدا به کابل انتقال داده شد.