در ده ماه گذشته ۲۲ گروگان در جنوب افغانستان کشته شده‌اند

Image caption این پیر مرد نیز حدود ده ماه در گروگان بود

در ده ماه گذشته هشت مورد گروگان‌گیری در ولایت غزنی و زابل در جنوب افغانستان ثبت شده‌است. که ۸۳ نفر به گروگان گرفته شده‎اند و از این جمله ۲۲ نفر کشته، از سرنوشت ۵ نفر اطلاعی در دست نیست و بقیه نیز رها شده‌اند.

ربودن ۳۱ مسافر هزاره که از ولایت هرات به سمت کابل در حرکت بودند در چهارم ماه حوت ( اسفند) سال گذشته در ولسوالی شاه جوی بزرگترین و آغاز روند گروگان‌گیری در ولایت غزنی و زابل بود.

از این تعداد ۱۹ نفر آنان بتاریخ ۲۱ ثور(اردیبهشت) توسط ربایندگان آزاد و سرنوشت ۱۲ نفر دیگر نا مشخص ماند.

بتاریخ ۱۹ عقرب (آبان) ۵ نفر از جمله ۱۲ فردیکه در آغاز سرنوشت شان نا مشخص بود، نیز آزاد شدند. این آزاد شدگان از مرگ ۵ همبند خود خبر دادند ولی منابع محلی می‌گویند که ۷ نفر باقی مانده نیز توسط افراد گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) کشته شده‌اند.

روز ۱۷ عقرب مقامات محلی اعلام کردند که افراد وابسته به داعش هفت گروگان به شمول دو زن، یک دختر ۹ ساله و ۴ مرد را سر بریده اند. مرگ آنان با اعتراض گسترده و تظاهرات بی‌سابقه در کابل همراه شد. به گفته منابع محلی این افراد حدود یک ماه و نیم قبل در ولسوالی گیلان ولایت زابل ربوده شده بودند.

بتاریخ ۲۸ حمل(فروردین) نیز مقام‌های ولایت غزنی تایید کردند که افراد وابسته به گروه طالبان، چهار غیر نظامی را که اوایل همان هفته به گروگان گرفته بودند، کشته‌اند.

مقامات محلی ولایت غزنی ۲۰ اسد(مرداد) اعلام کردند که چهار فرد غیر نظامی که سه روز قبل توسط افراد مسلح گروگان گرفته شده بودند، توسط این افراد کشته شده است.

تاریخ ۱۹ ثور(خرداد) نیز افراد مسلح چهار غیر نظامی شامل دو زن، یک کودک و یک راننده را در ولسوالی گیلان ولایت غزنی ربودند.

سه نفر از این ربوده شدگان روز ۱۹ عقرب (آبان) آزاد شدند و به گفته منابع محلی از سرنوشت یک نفر آنان اطلاعی در دست نیست.

روز چهارشنبه، ٢١ اسد (مرداد) مقامات محلی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان اعلام‌کردند که افراد مسلح ۱۲ مسافر غیر نظامی را در دشت قرباغ، ولسوالی قرباغ به گروگان گرفتند. به گفته منابع محلی شماری آنها رها و از سرنوشت چهار نفر آنان تاکنون اطلاعی در دست نیست.

۲۳ اسد(مرداد) مقامات محلی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان اعلام کردند که افراد مسلح ۹ مسافر غیر نظامی را در ولسوالی جاغوری ربوده‌اند این افراد بعدا آزاد شدند.

۹عقرب مقامات محلی ولایت زابل اعلام کردند که ۱۲ نفر که توسط افراد مسلح ۱۵ روز قبل آن گروگان گرفته شده بودند نیز رها شده‌اند. در میان آنها ۵ زن نیز بود.

حق نشر عکس Ahmadi Wafa
Image caption گروگانها در این محل به مقامات محلی تحویل داده‌شدند