روایت گروگان‌های افغان از روز‌های اسارت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

سه تن از گروگانهایی که اخیرا رها شده‌اند در صحبت با بی‌بی‌سی می‌گویند که زمانی‌که گروه طالبان نیروهای داعش را در زابل شکست داد، گروگان‌ها را نیز از بند رها کردند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز چهارشنبه ۲۰ عقرب (آبان) خطاب به تظاهرکنندگان گفت که او موضوع گروگان‌گیری‎ها بسیار جدی گرفته است.

به گفته آقای غنی، دولت یک سری عملیات را برای رهایی گروگان‌ها انجام داد که بر اثر آن، ۱۹ گروگان در آغاز و شماری دیگری هم در روز ۱۹ عقرب آزاد شدند.

یکی از این گروگان‌های رها شده به نام نبی می‌گوید که زمانی که گروه طالبان مناطق تحت کنترل گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را تسخیر کردند، این گروگان‌ها را هم آزاد کردند.

آنچه را نبی گروه دولت اسلامی یا داعش می‌خواند، گفته‌ می‌شود جنگ‌جوهای ازبکستانی هستند که در حمایت از رهبر گروه طالبان منشعب شده، فعالیت می‌کنند.

نبی به بی‌بی‌سی گفت که شمار گروگان‌گیرها به صدها تن می‌رسید و همه جنگ‌جوهای ازبکستانی بودند. به گفته نبی، خانواده جنگ‌جوها هم همرای آنها بودند.

به گفته‌ یکی از سه تن گروگانی که با بی‌بی‌سی صحبت کرده‌اند، ربایندگان آنها را در ولسوالی خاک‌افغان در ولایت زابل نگهداری می‌کردند. نبی می‌گوید که او و همراهانش به شدت شکنجه شده‌اند.

گزارش مفصل اسماعیل شهامت، خبرنگار بی‌بی‌سی را اینجا بخوانید

حق نشر عکس .
Image caption نبی همراه با مادرش

به گفتی نبی، در جریان ۹ ماه اسارت این گروه از گروگان‌ها، آنها فقط یکبار صدای پرواز هلیکوپترهای نیروهای افغان را شنیده‌اند.

این گروگان‌ها می‌گویند که تنها پنج بار جابه‌جا شدند و بار آخر هم از سوی طالبان جابه‌جا شدند.

این در حالی است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در روز چهارشنبه ۲۰ عقرب (آبان) خطاب به تظاهرات‌کنندگان گفت: "دشمن در این مدت، بیش از ۵۶ بار گروگان‌ها را جابه جا کرد."

آقای غنی همچنین با اشاره به آزادی شماری از گروگان‌ها که نبی هم در میان آنها بود، گفت:" اگر ما موضوع را جدی نمی‌گرفتیم هشت نفر دیگر هم رها نمی شدند."

۳۱ مسافر هزاره که از ولایت هرات به سمت کابل در حرکت بودند، در چهارم ماه حوت ( اسفند) سال گذشته در ولسوالی شاه جوی ولایت غزنی ربوده شدند.

از این تعداد ۱۹ نفر آنان به تاریخ ۲۱ ثور (اردیبهشت) آزاد شدند و ۵ تن آنها، بتاریخ ۱۹ عقرب رها شده‌اند.